Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film

Glasnejša od bomb

Louder Than Bombs, 2015
Joachim Trier

zadržan +

Pasijon.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film

zadržan +

Pasijon.

V neki newyorški galeriji pripravljajo fotografsko razstavo Isabelle Reed (Isabelle Huppert), slovite vojne fotografinje, ki je pred nekaj leti umrla v slow-motion prometni nesreči in za sabo pustila užaloščeno, tesnobno družino – moža (Gabriel Byrne), ki ima zdaj že drugo žensko, in dva sinova, starejšega, poročenega (Jesse Eisenberg), ki se mu je pravkar rodil otrok, in mlajšega, anomičnega (Devin Druid), še gimnazijca, ki žge računalniške igrice in retro hite. Ne le da še vedno žalujejo in da jih “duh” karizmatične, skrivnostne matere še vedno obseda, temveč se zdi, kot da drug drugemu še vedno ne morejo odpustiti, da je mama umrla.

Film Glasnejša od bomb je melanholični katalog krivde, resentimenta in frustracij, glasnejši od bomb, ki jih je v tretjem svetu fotografirala Isabelle. Joachim Trier, norveški avtor filmov Repriza in Oslo, 31. avgust, kanalizira Redfordove Navadne ljudi, toda problem je v tem, da vse skupaj preveč baročno – in s pretežko roko – obloži: Isabelle ni le umrla, ampak je naredila samomor, oče nima le druge ženske, ampak to, da jo ima, pred sinovoma skriva, starejši sin ni le poročen, ampak ženo tudi vara, mlajši sin pa ni le zblojen, ampak tudi ne ve, da je mama naredila samomor. Jasno, tako veliki ljudje ne umirajo v prometnih nesrečah. To, da ni umrla na fronti, temveč doma (in da je celo naredila samomor), je morda namig, da se sodobna ženska doma – kljub vsem velikim besedam o enakopravnosti ipd. – še vedno počuti tako, kot da je na fronti, sredi vojne, precej težje pa bi kupili namig, da je agonija predmestne družine primerljiva le z agonijo ljudi, ki jih v tretjem svetu trgajo vojne, teror in eksplozije.

(Cankarjev dom)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.