6. 5. 2016 | Mladina 18 | Kultura | Film
Nadzor z neba
Eye in the Sky, 2015
Gavin Hood
zelo za -
Politika katastrofe.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
6. 5. 2016 | Mladina 18 | Kultura | Film
zelo za -
Politika katastrofe.
Če ste videli film Good Kill, potem veste, da dronsko, daljinsko, brezosebno ubijanje ni le pritisk na gumb. Kaj če ubiješ nekoga, ki ne bi nikogar ubil? In kaj če lahko tega, ki načrtuje teroristični napad, ubiješ le tako, da pri tem ubiješ tudi nedolžne?
Nadzor z neba – mojstrovina logistike, napetosti, emocionalne vrtoglavice in didaktike – to prižene do skrajnosti. Ko zahodne vojaške obveščevalne službe v Nairobiju odkrijejo varno hišo, v kateri se skrivajo pripadniki teroristične organizacije Al Šabab, stečejo vsi postopki za dronsko razstrelitev te postojanke, še toliko bolj, ker se izkaže, da v središču Nairobija pravkar načrtujejo samomorilski atentat, toda na trg, nedaleč od “tarče”, prikoraka deklica (Aisha Takow), si postavi stojnico in začne prodajati kruh. Dilema, pred katero se znajdejo odločevalci, od britanske vojske (Helen Mirren), ki vodi operacijo, in ameriških upravljavcev dronov do britanskih ministrov in kenijskih agentov, je peklenska: naj žrtvujejo deklico, da bi rešili druge – ali pa naj operacijo ustavijo in “povzročijo” še hujšo katastrofo? Kar je politično sprejemljivo, je moralno nesprejemljivo – in kar je moralno sprejemljivo, ni nujno medijsko sprejemljivo. Vprašanje ni več, kako preprečiti katastrofo, temveč: katero katastrofo ustvariti? Svet je prišel do točke, ko lahko katastrofo prepreči le z drugo katastrofo – in ko nikoli ne ve, katera bi bila hujša.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.