Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 3  |  Kultura  |  Film

Rdeča želva

La tortue rouge, 2016, Michaël Dudok de Wit

zelo za

Zadnji otok.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 3  |  Kultura  |  Film

zelo za

Zadnji otok.

Brodolom, ki ga ne vidimo, brezimnega moškega naplavi na otok, na katerem ni nikogar – razen rakovic in gosenic, ki pa ne govorijo, tako da ostane brez besed in brez komentarja. Otok preišče, povzpne se na najvišjo točko, toda kakega magičnega portala ne najde – otok je otok, transportne poti pa so speljane daleč stran. Nikoli ga ne bodo našli. Zato si zgradi nekaj splavov, s katerimi skuša iz te divjine odpluti proti civilizaciji in se vrniti v kapitalizem, toda vsakič mu “nekdo” splav uniči, tako da se vrne nazaj, na samotni otok. Čez čas se izkaže, da je tisti “nekdo”, ki ga ne pusti nazaj v kapitalizem, velika rdeča želva. Hrane in vode je dovolj za oba. Vidite, še celo narava ve, da je kapitalizem nekaj protinaravnega – da torej ni naravno stanje človeštva. Tako kot v kapitalizmu ni več letnih časov, tudi ni več življenjskih obdobij – prvih ni več zaradi podnebnih sprememb, drugih pa ni več zaradi komercializacije življenja.

Brezimni moški izgubi dostop do trga, toda dobi življenje – z vsemi originalnimi obdobji vred. Točno, brezimni moški je Odisej, ki je že doma. V času, ko so ekranizacije Defoejevega Robinzona Crusoeja tako neizbežne kot mutacije kapitalizma (Robinzon ga je itak izumil) in ko je popkultura – vse bolj apokaliptična, vse bolj skeptična do pošastnih levitev kapitalizma – obsedena z brodolomi in samotnimi otoki (od Zemeckisovega Brodoloma do TV-serije Skrivnostni otok), je bilo le še vprašanje časa, kdaj se bo pojavil film, ki bo brodolom in samotni otok prikazal kot nekaj permanentnega. Da bo to storil nemi animirani film, je bilo nepričakovano, toda Rdeča želva, ki jo je pod okriljem japonskega studia Ghibli devet let prideloval nizozemski animator Michaël Dudok de Wit, dobitnik oskarja za kratkometražni animirani film (Oče in hči, 2000), je tako briljantno preprosta, tako komplicirano kruta, tako minimalistično sublimna in tako melanholično precizna, da živih ljudi – no, igralcev – ne boste pogrešali. A le kako bi jih: animirani liki so tu bolj živi od živih ljudi. In ko igrajo, igrajo tako dobro, kot da so jim slog igre obliznili dolgi, počasni, sivi, tropski valovi – ali pa tropska gandža. (Kinodvor)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.