• Stanka Prodnik

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Kultura  |  TV

    TV komentar / V Fokusu: Zoran Janković

    V nedeljski Fokus na POP TV je novinarka Maja Sodja povabila ljubljanskega župana Zorana Jankovića, iz pogovora pa je bilo vidno, da sta razloga dva. Prvi, da je imel ta teden Janković predvideno veliko slavje ob odprtju novega plavalnega bazena Ilirija. To je še ena v nizu stavb mestne občine Ljubljana: »Delam se, da sem navadna stekloželez trgovina Spar, ampak v sebi skrivam skrivnost«. No, prijatelji so mu hvaležni, kot je rekel eden izmed njih, luštno je iti plavat, pardon – na trening, pa malo punce pogledat, kaj se pa zamudiš. Ljubljanske dame so tako lani dobile Center Rog, možakarji pa zdaj bazen Ilirija, volk sit, koza cela, oboje ima udoben parking, da se pripelješ kot gospod. A pustimo ta projekt raje pri miru, da ne zabredemo pregloboko v to vodo. Drugi razlog za vabilo so bili izjave in pismo podpore srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću.

  • Luka Volk

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Korupcijska afera Huawei / Med imeni se pojavlja tudi nekdanji evropski poslanec Franc Bogovič

    Bruselj pretresa korupcijska afera, za katero tamkajšnji časnik Politico že piše, da spominja na afero Katargate, ki je izbruhnila konec leta 2022.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Dva leva

    Komentar / Po vodnem in zvočnem še mirovni top

    Že od Freuda vemo, da je laž v tesni simbiozi z resnico. V razpravi o ekonomiji šale z dialogom med dvema Judoma pokaže, kako z resnico zavajati. Torej, omenjena se srečata na neki železniški postaji v Galiciji in eden očita drugemu: »Zakaj si se mi zlagal, da greš v Krakov, ko pa greš res tja?« Zakaj Vučić laže, da policija ni uporabila zvočnega topa, če ga pa res ni uporabila? Zakaj predsednica evropske komisije laže, da si prizadeva za mir, če si res prizadeva za mir – pa čeprav z vojno? Zakaj lagati, da Evropska unija še obstaja, če pa res obstaja? In obstaja zato, ker je zvodenela. Ker se je odpovedala temeljnim načelom in zavezam: vladavini prava, človekovim pravicam, miroljubni koeksistenci, enakopravnosti članic zveze, ekvidistanci in ekvivalenci ocenjevanja uveljavljanja kriterijev v posameznih članicah ... In medtem ko je združena Evropa bitko za proklamirana načela in pravila že dokončno izgubila ali se jim je zavestno odrekla, so na zmagovitem pohodu antidemokrati znotraj zveze.

  • Luka Volk

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Družba

    Pater Marko pa nič

    V italijanski oddaji Le Iene je bil predprejšnji konec tedna objavljen prispevek s pričevanji domnevnih žrtev nekdanjega jezuita Marka Rupnika Glorie Branciani, Mirjam Kovač in sestre Samuelle. Spregovorile so o spolnem in psihičnem nasilju, ki naj bi ga bil nad njimi izvajal slovenski pater. Novinarki Roberti Rei, ki je prispevek pripravila, je Rupnika uspelo prestreči na rimskem letališču Fiumicino in mu postaviti nekaj vprašanj – Rupnik, opazno nejevoljen, se je zavil v molk.

  • Peter Petrovčič

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Nova predsedničina kandidatka

    Predsednica republike Nataša Pirc Musar je zadnje čase večkrat poudarila, da nobeden od prijavljenih 12 kandidatk in kandidatov za varuha človekovih pravic nima zadostne podpore za izvolitev, in predlagala novo ime, ki ga je poiskala mimo razpisa – dr. Dijano Možina Zupanc. Če ji glede (ne)podpore drugim kandidatom verjamemo ali ne, so ta imena očitno zdaj že preteklost, poslanske skupine so se prejšnji teden mrzlično sestajale, sestankovale in kandidatko vabile na sestanek, da bi se do predsedničinega predloga čim prej opredelile. Dosedanjemu varuhu Petru Svetini se je mandat iztekel že pred mesecem dni. Kdo je torej nova predsedničina kandidatka, Dijana Možina Zupanc?

  • Matic Gorenc

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Svet

    Zvočni top je zabobnel, nato pa je bilo spet vse tiho

    V soboto, 15. marca, je v srbski prestolnici Beograd potekal verjetno največji protest v zgodovini države, na ulicah se je zbralo več sto tisoč ljudi. Protest je potekal mirno, zaznali so le nekaj izgredov. Nedvomno pa je največ prahu dvignilo to, da so srbske oblasti morebiti uporabile zvočni top. Dopisnik RTV Boštjan Anžin, ki je bil takrat blizu kraja dogodka, je za Dnevnik poročal: »Slišal sem zvok, kot nekakšen motor, močno brnenje, ki gre proti nam, takoj je izbruhnila panika. Številni so bili prepričani, da je v množico zapeljalo vozilo.« Zvok se je med protestniki razširil ravno med 15-minutno tišino, ki je na srbskih študentskih protestih zdaj že tradicionalna, z njo se protestniki poklonijo 15 žrtvam zrušitve nadstreška v Novem Sadu.

  • Vanja Pirc

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Kultura

    Bojkot slovenskih filmov

    Vse bolj kaže, da si bomo v kinu do nadaljnjega le stežka ogledali kak slovenski film. Dogovorjene projekcije ostajajo, novih pa po vsej verjetnosti nekaj časa ne bo, čeprav kinooperaterji tega doslej še niso potrdili. Že zdaj so projekcije s številnimi nagradami ovenčanega filma Urške Djukić Kaj ti je deklica, ki ima potencial, da bi pritegnil množice, nenavadno redke, največji kinooperater Cineplexx ga ne predvaja.

  • Komentar / Bog nam odpusti

    Po domala stotih dneh Trumpovega drugega predsedniškega mandata in razvpitega razgovora s Putinom svet sredi marca 2025 dobiva pravo podobo. Ni videti boljši, razkriva pa načine, kako bodo velesile upravljale njega in nas. Rdeča nit vsega početja so nepredvidljivost dogodkov in negotovost, ustvarjanje kaosa. ZDA so generator te entropije. Trumpova agenda novega urejanja sveta so dogovori velikih pod taktirko ameriške dominacije. Za navidezno improvizacijo je stara ideologija geostrateškega realizma, nova politična agenda Projekta 2025 in globalizacija trumponomike. ZDA se s protislovno koncentracijo izvršne oblasti navznoter in geostrateškega merkantilizma navzven vse bolj spreminjajo v avtoritarno družbo. Širina, globina in radikalnost želenih politično-ekonomskih sprememb je izjemna, primerljiva z Gorbačovovo perestrojko. V nedrjih ekonomske liberalizacije je tedaj razpadla mogočna SZ s socialističnimi sateliti, danes ZDA in EU grozi podobna usoda zaradi protekcionizma in izolacionizma. Trumpov politični gambit brez zaupanja deležnikov, doma in v tujini, vodi v pogubo. In do sem je prispel naš »zahodni svet«.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Hrvaška

    Komentar / Korenine zla

    »Srbski narod je nor,« je v devetdesetih letih, v času vstaje hrvaških Srbov govoril Jovan Rašković, eden od njihovih voditeljev. »Za vsakega Srba bomo ubili sto Muslimanov,« je leta 1993 govoril Aleksandar Vučić, takrat predani vajenec srbskega vožda Slobodana Miloševića. »Kjer živi vsaj en Srb, je Srbija,« je govoril Milošević.

  • Dora Trček

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Kultura

    Velika umetnica

    Vest ob odhodu ene naših največjih ilustratork Ančke Gošnik Godec (1927–2025) je le redko koga pustila ravnodušnega. Z njenimi ilustracijami so in bodo odraščale generacije slovenskih otrok, nepozabne podobe je vdihnila znamenitim literarnim delom, kot so Muca copatarica Ele Peroci, Lukec in njegov škorec Franceta Bevka in Zelišča male čarovnice Polonce Kovač, pa ljudske pripovedi Zverinice iz Rezije, Zlata skledica in za Devetimi gorami. V mojem svetu pa je bilo posebno mesto od nekdaj odmerjeno Trem botram lisičicam. Niti približno si ne bi upala ugibati, kolikokrat v življenju sem odprla platnice te rezijanske ljudske pravljice, ki jo je ujel in udomačil Milko Matičetov. Številka je gotovo vsaj štirimestna.

  • Korporativni pekel

    Kar tri leta smo nestrpno čakali na drugo sezono briljantne Applove serije Severance, ki se je aprila 2022 končala s precejšnjim cliffhangerjem. Serija, ki je nekje med distopično znanstveno fantastiko tipa Black Mirror (Črno ogledalo), satirično črno komedijo o absurdnosti pisarniške kulture tipa The Office (Pisarna) in skrivnostno »mystery box« zgodbo, ki vztrajno odpira več vprašanj, kot ponuja odgovorov, je ena izmed najbolj domiselnih in lično stiliziranih serij pretočne dobe. Učinkovita mešanica srhljivega vzdušja, eksistencialne tesnobe, absurdnega humorja in nabritega družbenega komentarja ustvarja izjemen suspenz, ki nas nenehno drži na robu kavča, in to kljub dejstvu, da se serija razvija v zares polžjem tempu. In brez skrbi, v pričujočem besedilu ne boste našli (večjih) spoilerjev, torej kvarnikov, niti za prvo niti za drugo sezono. Pravzaprav je to enigmatično serijo, še posebej pa njeno drugo sezono, skoraj nemogoče spoilati, saj gledalci že devet tednov zapored tavamo v temi in predvsem s pomočjo različnih fenovskih teorij, ki po kotičkih medmrežja vznikajo kot gobe po dežju, ugibamo, kaj se v seriji sploh dogaja.

  • Vesna Teržan

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Kultura

    Rez v umetniški opus

    V četrtek, 6. marca, zvečer se je na odprtju pregledne razstave Zore Stančič trlo ljudi. Množica se je gnetla v prostorih Mestne galerije Ljubljana in se prerivala med razstavljenimi deli, podobno, kot se je leta 2001 na razstavi Andyja Warhola v Moderni galeriji. Navsezadnje pa je Zora Stančič na Warholovi razstavi sodelovala s serijo grafik Andy bi bil ponosen name. Takrat sta z oblikovalko Tanjo Radež izbrali nekaj svetovno priznanih blagovnih znamk iz petdesetih in šestdesetih let, jih posodobili in postavili v kontekst razstave.

  • Damjana Kolar

    21. 3. 2025  |  Kultura

    REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • STA

    21. 3. 2025  |  Svet

    »Z Ukrajino bomo v kratkem podpisali dogovor o redkih zemljah« 

    Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek dejal, da bodo z Ukrajino v kratkem podpisali dogovor o redkih zemljah. Izjavo je podal ob podpisovanju izvršnega ukaza o krepitvi ameriškega pridobivanja redkih zemelj, poročajo tuje tiskovne agencije.

  • Uredništvo

    21. 3. 2025  |  Svet

    »Evropa se obnaša, kot da je pozabila, kaj pomeni oboroževati se za vojno na lastnih tleh«

    "Da EU vodi nekdo, ki zastopa vojaške interese, ni nevtralno dejstvo. Kot tudi ni nevtralno, da je bil izbor Ursule von der Leyen za na čelo Evropske komisije politična poteza Angele Merkel. Je pa značilna lahkotnost, s katero se je EU pod vodstvom von der Leyen odločila nameniti za vojaško industrijo kar 800 milijard evrov. Evropski parlament ni familiarna in osebna kontinuiteta interesov in politike nacistične Nemčije. Evropski parlament vendarle tvorijo posamezniki in posameznice z različnimi izkušnjami in interesi. Tudi narodi in države, ki so bili žrtev Hitlerjevega militarizma. In vojne, ki jo je to zanetilo."

  • STA

    21. 3. 2025  |  Svet

    »Bolj ko bo Hamas vztrajal pri zavračanju izpustitve talcev, več ozemlja bo izgubil«

    Izraelski obrambni minister Izrael Kac je danes sporočil, da je vojski ukazal, naj "zavzame več ozemlja" v Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije. Zagrozil je tudi z delno aneksijo palestinske enklave, če islamistično gibanje Hamas ne bo izpustilo preostalih talcev. Izraelska vojska medtem stopnjuje svoje operacije v enklavi.

  • Uredništvo

    21. 3. 2025  |  Kultura

    »Jaz nisem moja vloga. To ne sme imeti nič z mojim osebnim prepričanjem.«

    "Jaz nisem moja vloga. To ne sme imeti nič z mojim osebnim prepričanjem. Ko sem poslušal nekatere kolege, ki so mi govorili, uf, nikoli ne bi igral geja, ne bi igral pedofila, ne bi tega ... Jaz sem igralec, lahko odigram vse. Ne bom se vendar okužil z ideologijo lika, ki ga igram."

  • Damjana Kolar

    22. 3. 2025  |  Kultura

    Film tedna / Praslovan

    V Kinodvoru bo od 27. marca na ogled dokumentarni film Praslovan v režiji Slobodana Maksimovića. Čustvena in navdihujoča biografska drama spremlja življenje in uspeh enega najpomembnejših kantavtorjev nekdanje Jugoslavije, Zorana Predina.

  • STA

    21. 3. 2025  |  Kultura

    Med telesom in prostorom

    V Slovenski kinoteki se danes ob 19.00 začenja retrospektiva vizualne umetnice in režiserke Nataše Prosenc Stearns. Med marcem in junijem se bodo pod naslovom Med telesom in prostorom zvrstili štirje programski sklopi, ki prinašajo vpogled v umetničin bogat filmsko-vizualni opus iz obdobja med letoma 1989 in 2024.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / MIR Z OROŽJEM

    V petek izide nova Mladina! V 12. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 21. marca, se sprašujemo, ali res, da je mir v Ukrajini in Evropski uniji mogoče doseči le z oboroževanjem. Več o "miru z orožjem" v novi Mladini. Tokratno naslovnico je oblikoval Damjan Ilić.

  • STA

    20. 3. 2025  |  Politika

    Nataša Pirc Musar / »Izraelsko bombardiranje Gaze je nesprejemljivo«

    Izraelsko bombardiranje Gaze, ki je zahtevalo že več sto smrtnih žrtev, je nesprejemljiva kršitev premirja, je danes sporočila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prepričana je, da napadi onemogočajo iskanje mirne rešitve za vrnitev zajetih talcev. Ob tem je ponovila, da se vojna mora končati in da si vse strani morajo prizadevati za mir.

  • STA

    20. 3. 2025  |  Svet

    Bodo ZDA prevzele ukrajinske jedrske elektrarne?

    Predsednika ZDA in Ukrajine Donald Trump in Volodimir Zelenski sta se v sredo v okviru pogovorov o končanju vojne na ukrajinskih tleh dotaknila tudi možnosti ameriškega upravljanja ukrajinskih elektrarn. Kot je zatrdil Zelenski, je bilo sicer govora zgolj o eni - jedrski elektrarni Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom.

  • STA

    20. 3. 2025  |  Svet

    Rusija / »Evropa se je začela militarizirati in se je spremenila v nekakšno vojno stranko«

    Evropske države se nameravajo militarizirati, namesto da bi si prizadevale za mir, je danes sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dodal je, da bi lahko novi pogovori med Moskvo in Washingtonom potekali že v nedeljo oziroma v začetku naslednjega tedna, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • STA

    20. 3. 2025  |  Svet

    Kapitalizem / Kjer denar, lastnina in potrošnja dobivajo seksualne in simbolne pomene

    Festival Fabula je v sredo zvečer v Ljubljani gostil izraelskega filozofa in teoretika kapitalizma Noama Jurana. Med pogovorom se je dotaknil vprašanj ekonomije ljubezni, luksuznih izdelkov in prostitucije, zaključek dogodka pa je zaznamovala polemika glede Gaze in manka vprašanj o povezavi med kolonializmom, genocidom in kapitalizmom.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Svet

    Bo Svoboda prepričala dovolj volivcev za Golobov drugi mandat na čelu vlade?

    "Po treh letih Golobove vlade iskrenega zaupanja med koalicijskimi partnerji ni na pretek. Vsaka vladna stranka vse bolj gleda na svoje interese in poskuša vzpostaviti vsebinske razlike znotraj koalicije. Pričakovati je vedno več soliranja. Levo od sredine se pojavlja največ ugibanj, kdo bi utegnil zaostriti konkurenco pred volitvami. Največ oči je uprtih v evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, ki ga mika nastop na volitvah, a na njegovi poti je odprtih ogromno vprašanj, kot so, s kom bi šel na volitve, ali bi ustanovil svojo stranko, koliko polen bi dobil pod noge ... Novega igralca na levoliberalnem političnem prizorišču si ne želi nobena koalicijska stranka, saj se vsi bojijo pretakanja glasov, a glede na ankete javnega mnenja zgolj trenutna ponudba ne predstavlja zagotovila, da bi Svoboda, SD in Levica na prihodnjih volitvah lahko ohranile večino v parlamentu."

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Lenin / Glavar prve socialistične države na svetu

    V članku z naslovom Rdeči hazarder, ki ga lahko v celoti preberete v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Verena Moritz in Hannes Leidinger pišeta o tem, da je bil Lenin utelešenje fanatičnega morilca izza pisalne mize. Da bi udejanjil svojo idealno državo, je dal pobiti na desettisoče nasprotnikov.

  • Komentar / Narobe svet

    Evropska komisija je sredi februarja 2025 predstavila novo vizijo za kmetijstvo in prehrano, v Sloveniji je v javni obravnavi nenavadno obsežen sveženj sedmih zakonov s tega področja. Kmetijstvo postaja na vseh ravneh očitno prvovrstna političnostrateška tema, v sedanjih razmerah občutljiva in hkrati izjemno pomembna. Za EU naj bi kmetijstvo kakopak postalo privlačnejše, odpornejše in trajnostno, po možnosti bolj digitalizirano in tudi konkurenčno. Prihodnja skupna kmetijska politika (SKP) bo tudi bolj poenostavljena in ciljno usmerjena. Slovenija je v okviru tega strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva nekoliko pohitela in obrnila logiko.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Družba

    »To, kar počne Putin, je neopravičljivo, in to, kar počne Trump, je neverjetno nesmiselno«

    "Zagotovo smo v težavah, saj so naši podedovani kodeksi etičnega ravnanja, človeškega dostojanstva, skupne odgovornosti in resnice izbrisani. Naslednjih nekaj tednov bo verjetno pokazalo, kako globoke so te težave. Sovražim človeka, ki sta danes na oblasti. Zadnji meseci so pokazali, kako neizkušena, nepripravljena in šibka je Evropa."

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Policisti zaradi sumov podkupnin zapečatili pisarno svetovalca Franca Bogoviča

    V Bruslju odmeva novica, da je belgijska policija opravila več hišnih preiskav zaradi sumov, da je kitajski telekomunikacijski velikan Huawei podkupoval poslance Evropskega parlamenta. V enem od člankov o aferi se je pojavilo tudi ime Franca Bogoviča, nekdanjega evropskega poslanca SLS. Ta je vpletenost v afero zanikal. Poudaril je, da se preiskovalci pri njem niso oglasili in da "za to niti ne vidi nobenega razloga", poroča spletni portal Necenzurirano