• STA

    23. 9. 2024  |  Politika

    Anketa / Z vlado je nezadovoljna polovica vprašanih

    Vlada Roberta Goloba v jesen vstopa s peto najnižjo podporo doslej, delo ministrske ekipe po anketi Mediane za POP TV podpira manj kot tretjina vprašanih, dobra polovica je z vlado nezadovoljna, ostali so neopredeljeni. Med strankami neokoliko pridobiva opozicijska SDS, če bi bile volitve danes, bi prepričala 24,7 odstotka vprašanih, avgusta 23,6 odstotka.

  • Jedo pse! / Kako nastane nacistični trop

    Donald Trump je med televizijskim soočenjem s Kamalo Harris nenadoma odločno, smrtno resno, ekspozejsko, zmagovito – pred 67 milijoni gledalcev – oznanil: »V Springfieldu ljudje, ki prihajajo, jedo pse. Jedo mačke. Ti ljudje jedo hišne ljubljenčke tistih, ki tam živijo!«

  • STA

    23. 9. 2024  |  Svet

    Trump / »V primeru poraza se ne bom več potegoval za predsednika ZDA«

    Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je v nedeljo izjavil, da se v primeru poraza na volitvah 5. novembra v prihodnje ne bo več potegoval za predsednika ZDA, poročajo ameriški mediji. Trump se tokrat že tretjič poteguje za položaj predsednika ZDA.

  • STA

    22. 9. 2024  |  Politika

    Golob / »Sprejeli smo pakt za prihodnost«

    Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je Golob izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije.

  • Uredništvo

    23. 9. 2024  |  Svet

    »Če branite to, kar počne Izrael, ste sociopat«

    "Ali so bila dejanja Izraela v Gazi upravičena? Argument za to je precej preprost. V povezavi s tem, kar se je zgodilo 7. oktobra v Gazi, je treba poudariti, da nič ne upravičuje ubijanja otrok in trpljenja ljudi. Prav tako nič ne upravičuje posilstev in mučenja palestinskih ujetnikov, kršenja ženevske konvencije, neupoštevanja mednarodnega prava in mednarodnega kazenskega sodišča. Res je, 7. oktobra se je zgodil vojni zločin, a četudi je bilo to dejanje odziv na drug vojni zločin, to nikomur ne daje pravice, da tudi sam sproži serijo vojnih zločinov. Od 7. oktobra je bilo ubitih 33-krat več ljudi, kot jih je umrlo na tisti usodni dan. Če podpirate ta dejanja, odpirate vrata pekla ne zgolj v Gazi, temveč tudi globalno, saj bo posledično lahko vsak diktator dejal, da so bila dejanja Izraela upravičena. Tudi Vladimir Putin in Kim Jong-un bosta lahko rekla: "Izrael ubija otroke, Izrael ubija humanitarne delavce, Izrael ubija novinarje – torej jih lahko tudi mi." In če branite to, kar počne Izrael, če branite človeško trpljenje v Gazi, ubijanje majhnih otrok, če torej upravičujete neopravičljivo in če branite neubranljivo, potem ste (oprostite) sociopat. In rotim vas – prosim, ne počnite tega. Prosim, ne bodite sociopat, ne podpirajte vojnih zločinov, ne zagovarjajte genocida. Pridružite se vsem mednarodnim dobrodelnim organizacijam in vsem zdravnikom prostovoljcem, ki so bili izgnani iz Gaze – pridružite se nam v boju proti tem grozljivim napadom."

  • STA

    23. 9. 2024  |  Kultura

    »Solidarna Evropa je le še bled spomin«

    V Ljubljan bo od 23. do 26. septembra potekal Festival migrantskega filma s projekcijami in spremljevalnimi dogodki, ki osvetljujejo različne obraze migracij, azila ter življenja beguncev. Letošnji 15. FMF ponuja 22 filmov iz 14 držav in spremljevalni program z desetimi gosti.  Filmske projekcije bodo na ogled tudi v Črnomlju, Gornji Radgoni, Kopru, Logatcu, Mariboru, Metliki, Murski Soboti in Žalcu.

  • STA

    22. 9. 2024  |  Svet

    Izrael vdrl v prostore televizije Al Jazeera in odredil 45-dnevno zaprtje 

    Izraelske sile so davi vdrle v prostore katarske medijske hiše Al Jazeera v Ramali na okupiranem Zahodnem bregu in zaradi domnevnega spodbujanja terorizma odredile njeno 45-dnevno zaprtje. Glede na posnetke racije, ki jo je prenašala televizija, so zamaskirani in oboroženi vojaki vdrli v prostore, kjer so vodji pisarne predali odlok o zaprtju.

  • STS

    23. 9. 2024  |  Svet

    »Nikoli nisem bil velik oboževalec komunistov, a Tito je del naše zgodovine«

    Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v pogovoru za časnik Politico zavrnil možnost premestitve grobnice Josipa Broza Tita, rekoč da je jugoslovanski voditelj del srbske zgodovine in bo to tudi ostal. Premestitev grobnice iz beograjske Hiše cvetja v Titov rodni Kumrovec na Hrvaškem je predlagal župan srbske prestolnice Aleksandar Šapić.

  • Mojca Pišek  |  foto: Luka Dakskobler

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Kultura

    »Urednica me je k pisanju za Guardian povabila, potem ko sem na nekem panelu žalila britanske in siceršnje neoliberalce«

    Ana Schnabl je tista slovenska pisateljica, publicistka in literarna kritičarka, ki piše redno kolumno za britanski dnevnik The Guardian, enega najpomembnejših tiskanih medijev na Zahodu. Od izida kratkoproznega prvenca Razvezani leta 2017, za katerega je prejela nagrado za najboljši prvenec Slovenskega knjižnega sejma, se je potrdila kot globok in izviren avtorski glas ter pomembna prezenca na slovenskem literarnem prizorišču. Uvodnemu dejanju sta sledila dva odmevna romana, Mojstrovina (2020) in Plima (2022), ki ponujata natančne in brezkompromisne uvide v človeško materijo ter medčloveške in družbene odnose. To ni ušlo žiriji za nagrado kresnik in lani je Plimo uvrstila v širši nabor nominiranih romanov. Ana Schnabl je redna gostja literarnih festivalov in rezidenc v tujini, njene knjige so prevedene v srbščino, nemščino in angleščino. Avtorica z novim romanom September, ki je ravnokar izšel pri založbi Beletrina, suvereno vstopa v polje problematike patriarhalnega nasilja s poudarkom na družinskem nasilju, konkretno na nasilju moža in očeta nad ženo in hčerjo.

  • STA

    23. 9. 2024  |  Svet

    Nove omejitve uporabe tobačnih izdelkov na Hrvaškem

    Na Hrvaškem je v javni razpravi predlog sprememb zakona o omejitvi uporabe tobačnih in sorodnih izdelkov. Hrvaška vlada z njim želi dodatno omejiti uporabo segrevanih tobačnih izdelkov, pa tudi prodajo nikotinskih izdelkov, ki so mladoletnikom zdaj še vedno dostopni.

  • Uredništvo

    22. 9. 2024  |  Družba

    »Glavni cilj vsake vojne je redistribucija bogastva«

    "Glavni cilj vsake vojne, revolucije, vsake temeljite družbene spremembe je redistribucija bogastva, različnih oblik kapitala, new deal, če si izposodim frazo iz tridesetih. V našem delu sveta je to polastitev in delitev postsocialističnega plena: ponekod potiho, s prevzemi in privatizacijo, to seveda ni nič drugega kot legalna kraja nekoč skupne lastnine, ki se korigira z drobtinicami za množice, da se ohrani socialni mir; spet drugje radikalno, dobesedno na nož, z vojno. Da bi se to lahko zgodilo in upravičilo, se hitro najdejo zgodovinski, kulturni, verski, civilizacijski in drugi razlogi."

  • Uredništvo

    22. 9. 2024  |  Kultura

    »Jaz sem nad teboj, torej te lahko pohodim«

    "Danes smo priča skrb vzbujajočemu vračanju želje po prevladi. Boljši sem od tebe zaradi rase, ne zaradi kulture ali senzibilnosti. Jaz sem nad teboj, torej te lahko pohodim. Ta misel se razrašča na strašljiv način. Morda je prezgodaj, da bi to označili za fašizem ali nacizem, vendar gre nedvomno za izjemno močen odziv. Veliko je k temu pripomogel molk tako imenovanih lepih duš v povezavi z identiteto. Tema identitete je namreč osrednja."

  • STA

    23. 9. 2024  |  Svet

    Aretirali 12 osumljenih vohunjenja za Izrael

    V Iranu so aretirali 12 ljudi, ki naj bi vohunili za izraelsko zunanjo obveščevalno službo Mosad, je v nedeljo sporočila Islamska revolucionarna garda (IRGC). Kot so pojasnili, naj bi skušali v šestih provincah države zbirati tajne informacije in jih posredovati Mosadu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

  • STA

    23. 9. 2024  |  Svet

    Prebivalci naj bi po telefonih od Izraela prejeli pozive k evakuaciji

    Izraelska vojska je davi sporočila, da nadaljuje napade na proiransko šiitsko gibanje Hezbolah v Libanonu. Pri tem je napovedala še obsežnejše in natančnejše napade, libanonskim državljanom pa svetovala, naj se izogibajo ciljem Hezbolaha na jugu Libanona. Prebivalci naj bi po telefonih od Izraela prejeli tudi pozive k evakuaciji.

  • STA

    22. 9. 2024  |  Svet

    Lažje do energijskih pijač kot do vode

    Oblasti v Afganistanu so po odhodu ameriških vojakov leta 2021 odpravile številne pridobitve Zahoda, ne pa tudi proizvodnje energijskih pijač, ki so ponekod v tej državi dostopne lažje kot voda. Gre celo za cvetočo domačo industrijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • Monika Weiss

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Družba

    Nekdanjemu novinarju Nova24TV pogojno pet mesecev zapora

    Na okrožnem sodišču v Murski Soboti se je pred dnevi končal kazenski postopek na podlagi zasebne tožbe digitalnega umetnika Vuka Ćosića zoper Luko Perša, ustanovitelja in urednika spletnega medija Prava, ki se je pred tem novinarsko (s)kalil na portalu Nova24TV.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Uvodnik

    Uvodnik / Dobili smo vlado!

    Volitve v evropski parlament so ravno dovolj stran, da smo kolektivno pozabili, kakšen je bil izid. Prišlo je do močne spremembe. Ne samo na ravni parlamenta kot celote, kjer danes sedi veliko več skrajnih desničarjev, ki ponavljajo ideje, za katere smo mislili, da v Evropi nikoli več ne bodo imele take moči, torej Hitlerjeve, Goebbelsove in Mussolinijeve ideje. Močan zasuk v desno se je zgodil tudi v vladajoči »koaliciji« strankarskih skupin.

  • Jure Trampuš

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Politika

    Žlehtnoba

    Franc Breznik, poslanec stranke SDS, ljubiteljski pevec in kitarist, podiplomski študent zasebne visokošolske institucije, poimenovane kot Evropska pravna fakulteta, bolj znan kot tisti politik, ki je aprila 2020 le nekaj tednov po prevzemu funkcije državnega sekretarja na Hojsovem ministrstvu za notranje zadeve odstopil zaradi vožnje pod vplivom alkohola, danes predseduje parlamentarnemu odboru za EU. V zadnjih dneh se je znašel v središču politične igre o tem, kdo bo v novi evropski komisiji predstavljal Slovenijo.

  • Peter Petrovčič

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Politika

    Manj stroke, več policije?

    Ko se je pred časom na izrednem sestanku sestala medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike, je sprejela »pomembno« odločitev – o ustanovitvi dodatne delovne skupine, točneje »podskupine za izboljšanje varnostne problematike«. Sprejeta pa je bila še ena »novost«. Vlada je teden kasneje s sklepom spremenila sestavo matične delovne skupine. Ni šlo le za to, da bi kakega nekdanjega predstojnika ali drugega predstavnika državnega organa zamenjala s sedanjim, šlo je za vsebinsko spremembo. Iz delovne skupine je bil umaknjen urad za narodnosti. Nadomestil ga je dodatni predstavnik policije.

  • Danes Tivoli, jutri sežigalnica

    Mesto. V njem je kos narave, ki je zaradi svoje lege, saj sega prav do mestnega središča, precej edinstven. Prebivalke in prebivalci mesta ga imajo radi in ga vsakodnevno obiskujejo. Že 40 let je mestna znamenitost, že devet let je zavarovan krajinski park. Mesto je sprejelo odlok, ki pojasnjuje, zakaj je park zavarovan, in določa pravila varovanja in ohranjanja. Eno od njih pooblašča skupino različnih strokovnjakov s področja varovanja narave, združenih v nacionalni instituciji, da skrbi za uresničevanje zavez iz odloka in presoja, kakšni posegi in prireditve so v parku dopustni. Sistem deluje, park živi z mestom in mesto z njim. A nekega dne se pomemben meščan odloči, da želi v parku pripraviti veliko prireditev. Ker, kot vsi, živi od svojega dela, je predvideno, da bodo za obisk prireditve obiskovalci morali kupiti vstopnice. Ker sta z županom mesta prijatelja, ne pomisli, da bi lahko prireditvi kdo nasprotoval, in jo začne oglaševati in prodajati vstopnice.

  • Borut Mekina

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Politika

    Delodajalci pa rep med noge

    Prvi sveženj davčnih sprememb, ki jih je vlada poslala v parlament, je sveženj sprememb sedmih zakonov, ki so nastale izključno na željo gospodarstvenikov. V predlaganih spremembah skorajda ni člena, ki ga ne bi želele ali zahtevale delodajalske organizacije. Natančneje so bila to podjetja, kot so Lek, podjetja z več hčerinskimi družbami, lizinške skupine, mali pivovarji, velike korporacije, zagonska podjetja …

  • Bo vlada upoštevala voljo ljudstva?

    Pred začetkom parlamentarnih počitnic so se volivci odpravili ne samo na evropske volitve, temveč so imeli priložnost izraziti svojo voljo tudi na treh posvetovalnih referendumih. Na teh so se lahko opredelili do štirih referendumskih vprašanj: prvič, ali se strinjajo, da bi uvedli preferenčni glas na volitvah v državni zbor, drugič, ali se strinjajo, da bi bila v državi dopuščena gojenje in predelava konoplje v medicinske namene, tretjič, ali naj bosta dovoljena gojenje in posest konoplje za omejeno osebno rabo, in četrtič, ali bi v Sloveniji uvedli zakon, ki bi urejal pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Volivci so na vsa vprašanja odgovorili pritrdilno. Počitnic je konec, od referendumov pa bodo kmalu minili štirje meseci.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Dva leva

    Komentar / Opozicija laja, Bruselj odloča*

    Na splošno velja, da je razlika med demokracijo in diktaturo v tem, da naj bi bilo v prvi vse dovoljeno, kar ni izrecno prepovedano, v drugi pa prepovedano vse, kar ni izrecno dovoljeno. No, v praksi je v tako imenovanih demokracijah načelno dovoljeno vse, a le, če ne nasprotuje interesom dominantne politike. To se je v zadnjem obdobju lepo videlo pri vojni v Gazi in v Ukrajini. Demokratična Evropa, ki se še zlasti rada ponaša z individualnimi svoboščinami, je v času vojne v Gazi v številnih deželah prepovedala nošenje palestinskih rut, pokrivanje s hidžabom, mahanje s palestinsko zastavo, podporna zborovanja in podobne demonstrativne geste … Za kar so celo izločali športnike z olimpijskih iger. Hkrati so očistili univerzitetne, znanstvene, kulturne ustanove in športna prizorišča vsega, kar je dišalo po Rusiji. Pač, na nemško-francoskem vlaku mora biti vse podrejeno dominantnemu interesu. Nemoralno? Morda, a že Hitler je lepo povedal, kako je z moralo v politiki. Namreč, po navedbi Slovenske kronike XX. stoletja se je Branimir Kozinc, predsednik podmladka Narodno socialistične stranke (NSS), leta 1921 mudil v Münchnu, kjer naj bi si ogledal Pinakoteko. Ker je po naključju opazil napoved zborovanja takrat še precej obrobnih nacistov, se ga je udeležil in se mu je, verjetno kot edinemu Slovencu, uspelo rokovati in izmenjati par besed s Hitlerjem.

  • Matic Gorenc

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Družba

    Res ne gre brez pujsa?

    Pred tednom smo pisali o dopisu zavoda Petka, ki v nekaj šolah v okolici Žalca skrbi za šolsko prehrano. Z dopisom je zavod starše obvestil, da obrokov v prihodnje ne bo več prilagajal otrokom, ki zaradi svoje veroizpovedi ne smejo jesti svinjine, to so v Sloveniji muslimani. »Vsi priseljenci morajo razumeti, da so se s prihodom v Slovenijo odločili, da se bodo prilagodili našim navadam, tradiciji in načinu življenja in se tako uspešno integrirali v naše okolje.«

  • Luka Volk

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Politika

    Vračanje kipov

    Ko se je zadnja Janševa vlada pripravljala na predsedovanje Slovenije Svetu EU, so iz Parka Brdo pri Kranju, kjer so gostili visoke državniške obiske, začeli izginjati kipi iz zbirke NOB, med njimi tudi kip Josipa Broza - Tita. Osem kipov, ki so izginili iz parka, se je nato, v družbi še treh iz Poljč in Vile Bled, znašlo v novi postavitvi v Parku vojaške zgodovine v Pivki.

  • Peter Petrovčič

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Družba

    Za strpnost, proti rasizmu

    V soboto, 7. septembra, je v Postojni v organizaciji urada za oskrbo in integracijo migrantov potekal nogometni turnir pod geslom »S športom do strpnosti«. Na njem so sodelovale tri ekipe – begunska reprezentanca Slovenije, domače moštvo NK Proteus Postojna in ekipa mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v Postojni. »Urad in domači postojnski nogometni klub NK Proteus Postojna sta na turnirju spletla tesne vezi, lokalni nogometni klub pa bi lahko omogočal vadbo nogometa še večjemu številu mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v namestitvi za mladoletnike brez spremstva,« so zapisali na spletni strani urada.

  • Matic Gorenc

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Družba

    Omejitve hitrosti / Bomo sledili velikim evropskim mestom?

    V Parizu se bo s 1. oktobrom omejitev hitrosti na mestni obvoznici zmanjšala s 70 kilometrov na uro na 50. Odločitev je sprejela pariška županja Anne Hidalgo. Napovedala jo je že januarja, veljati pa bo začela zdaj, po olimpijskih in paraolimpijskih igrah, ki so potekale v mestu. Leta 1973, ko je bila obvoznica odprta, je bila hitrost na njej omejena na 90 kilometrov na uro, leta 2014 so jo znižali na 70, zdaj na 50 kilometrov na uro. Mestne oblasti so poudarile, da bo zaradi tega ukrepa promet tekel hitreje, to pomeni, da bo večina voznikov na cilj prišla prej, ne pozneje. Povprečna hitrost na obvoznici je že zdaj le 50 kilometrov na uro čez dan, od 30 do 45 v času prometnih konic in 60 ponoči.

  • Vanja Pirc

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Kultura

    Šah mat

    Bitke za Cankarjev dom – bitke vseh bitk, ki se je v zadnjih mesecih odvila na področju kulture – je konec. Na zadovoljstvo glavnine od skoraj 160 zaposlenih v tej največji javni kulturni in kongresni ustanovi, tako po površini kot po številu dogodkov, zasedenosti dvoran ter zahtevnosti in pestrosti izvedenih programov, jo je v torek dobil Jure Novak, kulturni menedžer, ki zadnja leta vodi Prešernovo gledališče Kranj. Njegovi sopotniki pravijo, da ga vodi uspešno, med drugim mu je v zadnjem času uspelo izboriti občutno več sredstev za Teden slovenske drame, ki ga pripravlja to gledališče, uspešno je pridobival tudi sredstva EU, kar je v času vse višjih cen in rahlega upada sredstev za programe gledališča izjemnega pomena. Pred tem je Novak med drugim deloval kot umetniški vodja Gledališča Glej, sicer pa je gledališki režiser, performer in nekdanji novinar, ki iz prve roke pozna današnje ključne izzive javnih zavodov, nevladnih organizacij in samozaposlenih v kulturi. To je med drugim dokazal z angažmajem v aktivu delavcev in delavk v kulturi, ki je nasprotoval političnemu izživljanju nad področjem kulture v času tretje vlade Janeza Janše.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Hrvaška

    Komentar / Isto besedilo

    Ugledni analitiki in analitičarke z desnega političnega pola imajo zanimivo navado, da se nasprotnikov režima lotevajo z »žaljivko«, da »ves čas pišejo isto besedilo«. Pod tem razumejo prekletstvo pomanjkanja hrvaštva, kar je nekaj takega kot manko življenjsko pomembnega organa ali – še huje – odsotnost najosnovnejše inteligence. Seveda ni težko ugotoviti, zakaj jih tako moti to ves čas isto besedilo, ki ga pišejo domnevni Jugoslovani – prav to naj bi se skrivalo v ozadju te žaljivke in je seveda znak za nevarnost – saj gre za hude frustracije teh dam in gospodov zaradi greha lastnega konvertitstva. Tisti, ki danes povsod okoli sebe vidijo vampirje jugoslovanstva, so bili namreč sami verniki komunizma, v varnem zavetju fakultetnih in drugih sinekur, kjer so preživeli celo vojne dni, nato pa so obrnili plašč po vetru, retuširali svoj življenjepis in postali zanosni nacionalistični bardi. Čeprav izhajajo iz odvratnih naci pozicij, imajo prav, ko nekaterim od nas očitajo pisanje vedno istega, kritičnega besedila, vendar pri tem zavestno zanemarjajo, da bi bilo v državi, ki že tri desetletja uveljavlja nacionalistično histerijo na robu nevarnih, fašističnih pojavov, kar je vrhunec doseglo z okrepitvijo vlade HDZ s profašističnim Domovinskim gibanjem, karkoli drugega laž in olepševanje.