-
21. 12. 2018 | Mladina 51 | Politika
Med 164 državami podpisnicami marakeške deklaracije oziroma dogovora ZN o varnih, urejenih in zakonitih migracijah je tudi Vatikan. V imenu Svetega sedeža je dogovor podpisal državni tajnik kardinal Pietro Parolin in ob podpisu dejal: »Veselimo se udejanjanja dogovora in obljube o trajnostni, prostovoljni in dostojanstveni migraciji.« Dogovor je označil za »pomemben napredek pri skupni mednarodni odgovornosti za skrb in solidarnost«. Dodal je, da je bil dokument podpisan v ključnem trenutku, saj smo v zadnjih letih ugotovili, da neustrezni odzivi na izzive migracij vodijo v krizo. V tej pa lahko »migrante vidimo kot grožnjo in ne kot brate in sestre, ki potrebujejo našo solidarnost in zadovoljitev osnovnih potreb«.
-
21. 12. 2018 | Mladina 51 | Politika
»A ta baba sploh zna streljati?«
Slovenska vlada je na čelo policije in vojske pred kratkim postavila ženski. Pred mesecem je Alenka Ermenc postala načelnica generalštaba slovenske vojske, zdaj pa je bila za generalno direktorico policije imenovana Tatjana Bobnar.
-
21. 12. 2018 | Kultura
V Kurzschlussu bo potekalo praznovanje 6. rojstnega dneva, v okviru katerega bodo med drugim nastopili DJ Umek, Todd Terry in The Shapeshifters, v Gala halo prihaja britanski DJ in producent Kode9, eden od pionirjev dubstepa ter ustanovitelj in idejni vodja ene najpomembnejših neodvisnih založb Hyperdub, v K4 pa mlada beograjska DJ-ka Nevena Jeremic.
-
21. 12. 2018 | Mladina 51 | Žive meje
Sodeč po mirnem predprazničnem vzdušju in medijski tišini si človek v Sloveniji težko predstavlja, da te dni poteka ena najhujših evropskih političnih kriz zadnjih let. Da je Francija že tretji teden v ognju in da gre Madžarska hitro po isti poti, da Velika Britanija preživlja pretres za pretresom, da se v Italiji ob sprejemu proračuna prav tako obetajo turbulence. Medtem je Ukrajina razglasila vojno stanje, v Španiji pa se še ni polegel prah katalonske krize. Že res, da nam TV-dnevniki in časopisi med novicami iz tujine o teh dogodkih poročajo, a se vsa ta žerjavica, solzivec in jeza zdijo milijone kilometrov daleč. Prav nobenega znaka ni, da bi se pri nas lahko ulice kaj kmalu vnele ali da bi bila oblast kakorkoli ogrožena.
-
19. 12. 2018 | Družba
Preprosto do Mladininih plačljivih vsebin
Če ste na spletni Mladini naleteli na članek, ki je zaklenjen, in bi ga radi prebrali, pa vam trenutno ni do nakupa celotne številke, boste lahko to zdaj storili za ceno zgolj enega evra. Nov sistem, ki smo ga uvedli za naše bralce, bo nakup posameznega članka omogočal prek Monete, storitve PayPal in različnih plačilnih kartic.
-
20. 12. 2018 | Družba
Prepad med centrom in periferijo v EU
Zadnji tedni so šok za elito v Franciji. Protesti rumenih jopičev so dali glas članom francoske družbe, ki pogosto niso upoštevani. Med tistimi, ki to gibanje podpirajo, je tudi igralka in aktivistka Pamela Anderson, ki je postala odločna borka proti varčevalnim ukrepom. V svojih sporočilih poudarja širši pomen protestov v Franciji. Ti so boj 99 odstotkov ljudi, ki imajo dovolj neenakosti, proti politiki, ki jo predstavlja francoski predsednik Emmanuel Macron. To ne velja le za Francijo, ampak za cel svet. Napisala je tudi, da prezira nasilje, a kaj je »nasilje vseh teh ljudi in požgani avtomobili v primerjavi s strukturnim nasiljem francoske in globalnih elit«. David Broder je v publikaciji Jacobin objavil pogovor s Pamelo Anderson in hrvaškim filozofom Srećkom Horvatom. Jutri bomo v novi Mladini intervju objavili v slovenščini.
-
20. 12. 2018 | Družba
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Več o ljubezni leta 2018 si preberite v novi številki Mladine, ki izide 21. decembra. #Mladina51
-
20. 12. 2018 | Kultura
Slovenski pesnik pred svojim časom
Pesnik, pisatelj in esejist Jure Detela (1951–1992) je bil gotovo ena najzanimivejših literarnih figur, ki so v Sloveniji delovale v osemdesetih letih, vendar ga je takrat poznalo in bralo bolj malo ljudi. Šele v zadnjih letih Detelova poezija pridobiva veljavo, gotovo tudi zahvaljujoč pesniku, prevajalcu in umetnostnemu zgodovinarju Miklavžu Komelju, ki je dolga leta preučeval njegov opus in zapuščino ter tudi uredil zbirko Zbrane pesmi, ki je izšla letos pri Beletrini in v kateri so prvič zbrane vse Detelove pesmi, verzni fragmenti in osnutki – po kronološkem vrstnem redu.
-
20. 12. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo dogodek Prenos veščin, na katerem bodo gostili mednarodno uveljavljeno oblikovalko nakita, modnih dodatkov in pohištva Laro Bohinc, informans Dragana Živadinova, Dunje Zupančič in Mihe Turšiča Kozmizem::2001 / Černigoj / Zajec, 5. Noč kratkih filmov, ki bo potekala v Slovenski kinoteki in petnajstih dvoranah Art kino mreže po Sloveniji, prvi sejem avtorskih koledarjev z naslovom "Maš čas?", na katerem bo svojo koledarsko produkcijo predstavilo 19 slovenskih oblikovalcev in ilustratorjev.
-
19. 12. 2018 | Družba
Tudi v Evropi bomo morali začeti kupovati vse več električnih avtomobilov
Novi avtomobili bodo v EU leta 2030 smeli povzročiti za 37,5 odstotka manj izpustov kot leta 2021. Tako so se dogovorili pogajalci držav članic, evropskega parlamenta in evropske komisije. Proizvajalci avtomobilov so že pohiteli s kritikami, da so nove zahteve pretirane in nerealne. Ta dogovor je pomemben tudi za Slovenijo, saj številna slovenska podjetja proizvajajo dele za avtomobile.
-
19. 12. 2018 | Politika
"Če bi bil tak dogovor mogoč, bi bil mogoč tudi novi LDS"
Pobuda, da stranke koalicijskega trojčka (LMŠ, SMC in SAB) na evropskih volitvah nastopijo skupaj, je prišla iz samega vrha Alde (Zavezništvo liberalcev in demokratov za Evropo). Sestanek, ki ga je na temo sklical premier Marjan Šarec, se zaradi različnih obveznosti predsednikov strank, še ni zgodil. Čeprav je članica Alde poleg SMC, LMŠ in SAB tudi stranka Desus pa ta k pogovorom ni povabljena. Poslanec Desusa v Evropskem parlamentu Ivan Vajgl tudi dvomi v uspešnost dogovora. "Če bi bil tak dogovor mogoč, bi bil mogoč tudi novi LDS," meni Vajgl.
-
19. 12. 2018 | Kultura
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo med 28. in 31. decembrom gostovala avstralska skupina Circa Contemporary Circus s plesno-cirkuškim spektaklom Ta čudovita bitja. Circa sodi v sam vrh skupin, ki jih uvrščamo v t. i. sodobni cirkus, v katerem namesto številnih rekvizitov, bleščeče scenografije in živali glavno igrajo ljudje. Njihova vrhunsko pripravljena telesa so v predstavi prignana do točke, na kateri se združujeta tako ples, akrobacija kot tudi cirkuški elementi. Ustanovljena je bila leta 2004, sedež ima v avstralskem Brisbanu, že od začetka pa jo umetniško vodi Yaron Lifschitz.
-
19. 12. 2018 | Kultura
Nočem, da gre moj ljubimec na delo
Nocoj ob 19. uri bo v Kulturnem centru Tobačna 001 odprtje razstave z naslovom Nočem, da gre moj ljubimec na delo. Gre za konceptualno postavitev črnogorskega umetnika Danteja Buuja, ki v svoji praksi združuje fotografijo, besedila, video, vezenine in performans. Njegova dela raziskujejo tradicionalne vloge spolov in nanje vezane stereotipe kot tudi identitete, ki postajajo v času digitalne dobe vse bolj fluidne.
-
18. 12. 2018 | Politika
Evropo je težko razstaviti ter obenem ohraniti in reformirati
Če je brexit dokaz, da izstop iz EU ni sprehod po parku, ki so ga obljubljali evroskeptiki, težave, s katerimi se sooča francoski predsednik Emmanuel Macron, dokazujejo, da je slepa zvestoba Evropi enako nerealistična. Janis Varoufakis v Guardianu pojasnjuje, da razlog tiči v tem, da je Evropo težko razstaviti ter obenem ohraniti in reformirati.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Družba
Na spletnem portalu Islam.si je bil prejšnji teden objavljen zapis z naslovom Homoseksualnost – nemoralna spolna usmerjenost. V besedilu je nepodpisani avtor občevanje med dvema osebama istega spola označil za »največjo perverzijo« in dodal, da »homoseksualnost uničuje moralo in dostojanstvo med ljudmi«. V nestrpnem besedilu se je avtor obregnil tudi ob to, da je bila homoseksualnost v prejšnjem stoletju pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) izbrisana s seznama duševnih bolezni in za to okrivil »pritisk množice ljudi« ter se vprašal, zakaj potem s tega seznama ne umaknejo tudi shizofrenije in aidsa.
-
18. 12. 2018 | Kultura
Učenje onkraj programskih smernic in enoznačnih preverjanj znanj
V Galeriji Škuc v Ljubljani bo od 19. decembra do 20. januarja na ogled skupinska razstava z naslovom Otroci / Kids, ki se nanaša na delo Franca Purga iz leta 2002, ki je nastalo med njegovim rezidenčnim bivanjem v Belfastu in New Yorku. Umetnik je usmeril pozornost in pogled kamere na presunljivo nasilno igro skupine otrok z obrobja mesta. Ulica jim predstavlja prostor učenja, otroci pa s posegom v realno okolje in poskusom spreminjanja le-tega oblikujejo sebi lastne izkušnje in pomene, a hkrati z igro razkrivajo lasten položaj v družbeni strukturi. Umetnik v njihovo aktivnost ne posega, z opazovanjem spoznava skupinsko obliko interakcije znotraj kompleksne socialne situacije. Kustosinja razstave je Maja Hodošček.
-
17. 12. 2018 | Politika
Podpora Šarčevi vlade raste, premier in njegova stranka pa po priljubljenosti ostajata na 2. mestu
Javnomnenjska raziskava Vox populi je pokazala, da delo vlade Marjana Šarca kot uspešno ocenjuje 49,9 odstotka vprašanih. Med strankami se je na drugem mestu pred SD ponovno znašla LMŠ z 12,8 odstotka podpore, na vrhu lestvice pa z nekoliko večjo podporo kot novembra ostaja SDS, ki bi jo volilo 18,7 odstotka vprašanih.
-
17. 12. 2018 | Svet
Še vedno bodo tiskali poceni evre za premožne
Evropska centralna banka (ECB) je odločila, da bo z letom 2019 ukinila program za odkup obveznic, prek katerega je od marca 2015 dala na trg za 2600 milijard sveže natisnjenih evrov, so sporočili v četrtek po zadnji seji sveta guvernerjev v letošnjem letu. Koliko denarja je 2600 milijard dejansko, si ni lahko predstavljati, na spletni strani Deutsche Welle piše Hardy Graupner. Ta predstava najbrž ni nič lažja ob vedenju, da bi z njim lahko pokrili stroške 12 tisoč ločitev zvezdniških zakonskih parov v ZDA ali bi dobili 30 milijard evrov obresti, če bi ga dali v banko z enoodstotno obrestno mero. Zaslužki špekulantov in premožnih, ki so od tega poceni denarja imeli največ koristi, so seveda bili neprimerno višji.
-
17. 12. 2018 | Družba
V kolesarskem svetu se je dolgo šušljalo, da obstaja velika verjetnost, da se bo po desetletju končala uspešna zgodba, ki so jo ustvarjali pri britanski ekipi Sky (Team Sky). Iz najuspešnejše kolesarske ekipe zadnjega desetletja so sporočili, da se po koncu prihajajoče kolesarske sezone telekomunikacijski gigant Sky umika z mesta glavnega pokrovitelja. V kolesarstvu so ekipe namreč tradicionalno poimenovane po glavnem pokrovitelju, ki zagotovi finance. Smo priča kolesarskemu brexitu?
-
17. 12. 2018 | Kultura
Spletke na dvoru angleške kraljice
Od 19. do 30. decembra bo v Cankarjevem domu v Ljubljani na ogled angleška kostumska drama Najljubša v režiji grškega eksecentrika Yorgosa Lanthimosa, ki je na filmskem festivalu v Benetkah osvojila veliko nagrado žirije, Olivia Colman pa je prejela nagrado za najboljšo igralko. Zgodovinska drama govori o spletkah na angleškem kraljevem dvoru na začetku 18. stoletja.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Mariborsko okrožno tožilstvo je zoper vodjo t. i. Štajerske varde Andreja Šiška vložilo obtožnico, v kateri predlaga tudi podaljšanje njegovega pripora, ki traja že dva meseca.Obsežen obtožni akt na 77 straneh vsebuje bolj ali manj vse dosedanje aktivnosti in izsledke preiskave zoper Šiška in soobtoženega Mateja Lesjaka (v času storitve domnevnega kaznivega dejanja člana izvršilnega odbora podmladka SDS), ki je obtožen pomoči pri storitvi kaznivega dejanja »ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve«, kar tožilstvo Šišku očita.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Uvodnik
Ta teden je prinesel o primeru ravnatelja Dušana Merca preveč informacij, da bi lahko zgodba ostala znotraj črno-belih tonov, ki so nam omogočali dosedanje opredeljevanje. Ob ustavitvi kazenskega postopka zoper Merca je obveljalo, da je upokojeni ravnatelj sicer malo po domače vodil ljubljansko Osnovno šolo Prule (čemur ugovarja), kar se ponavadi v vsej svoji dimenziji pokaže, ko gre kaj narobe, a vendar je imel dobre namene in je zaščitil žrtev spolnega nadlegovanja. Pri čemer je bilo vsakemu z malo izkušnjami jasno, da se bo ignoranca postopkov na koncu izkazala kot glavni problem. Ampak Merc in njegov odvetnik sta stvari zapeljala dovolj spretno, da je bil vsak ugovor razumljen kot branjenje storilcev. Govorimo seveda o dogodkih iz leta 2014.
-
14. 12. 2018 | Politika
Radio Mladina: Je prav, da slovenski poslanci v parlamentu dobijo molilno kapelo?
Prisluhnite pogovoru, ki je nastal na podlagi članka Molilni zajtrki >> #Mladina50
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/544830315&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Kako nastane rumeni jopič – in koga potem voli
Včasih se zdi, kot da živimo v Kačurjevih sanjah. Martinu Kačurju, Cankarjevemu velikemu liberalcu, so se namreč izpolnile sanje, saj je Slovenija postala natanko takšna, kot si jo je želel. Kot vidimo, je samostojna, neodvisna in socialna, stopila je »med druge narode«, ni več »zadnja v vrstah«, ne pobira več le »ostankov«, ima svojo kulturo, na oblasti je liberalna sredina, država in verske skupnosti so ločene, svoboda, enakost, demokracija, vladavina prava in človekove pravice so temelji.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
»Tudi jaz bi imel takšno pisarno,« nam je dejal katalonski predsednik Quim Torra (55) in z gibom roke proti oknu pokazal na park Tivoli, v katerem stoji Muzej novejše zgodovine Slovenije. Tam, na Cekinovem gradu, daleč od njegovega urada, sedeža katalonske vlade, razkošne barcelonske palače iz 15. ali 16. stoletja, ki izpričuje večstoletno avtonomijo Katalonije, smo se s predsednikom pogovarjali o ključni temi njegovega mandata: o prizadevanjih Kataloncev, da bi na zavezujočem, v mednarodni skupnosti potrjenem referendumu o neodvisnosti lahko sami odločali o svoji usodi.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Naš manifest za rešitev Evrope pred samo seboj
Od izvolitve protievropsko nastrojenih vlad po vseh koncih Evropske unije in ob skorajšnjem odhodu Združenega kraljestva ni več mogoče nadaljevati po starem. Ne moremo preprosto čakati na naslednji odhod oziroma nadaljnje razpadanje unije, ne da bi poskrbeli za temeljite spremembe v sedanji Evropi. Naša celina je ujeta med politična gibanja, katerih program je omejen na preganjanje tujcev in beguncev, na drugi strani pa so tista, ki se imajo za evropska, a v resnici še vedno menijo, da že samo skrajni liberalizem in povečevanje konkurence štejeta kot politični projekt. Ne zavedajo se, da ravno to pomanjkanje družbenih ambicij vodi v občutke odrinjenosti.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Poslanci, uradniki in funkcionarji, pa tudi policisti in zaposleni v vojski od države najemajo stanovanja po nizkih cenah, za kar pa ne plačujejo dohodnine.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Lokalne volitve so odprle vprašanje vloge duhovnikov v predvolilni politični agitaciji. Tokrat se je zgodilo na Dolenjskem, v Šentrupertu, kjer naj bi župnik Jakob Trček med jutranjo in drugo nedeljsko mašo 25. novembra »pozival vernike k odločitvi volivcev na volitvah za določenega kandidata«. Tako piše v protestnem pismu 15 občanov, ki pravijo, da je »nedopustno in etično sporno, da se gospod župnik Jakob Trček politično opredeljuje«. V tamkajšnjem drugem krogu lokalnih volitev sta se soočila dolgoletni župan in neodvisni kandidat Rupert Gole in protikandidat stranke SDS Andrej Marin Kostelec. Župnik Trček se brani, da »nikogar ni poimensko imenoval«, saj se je le »zavzel za spremembe«.
-
14. 12. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Klub Monokel prihaja Deena Abdelwahed, glasbena producentka, DJ-ka in aktivistka, razpeta med Tunisom in Toulousom, ki je s svojimi hibridnimi DJ seti, na katerih združuje sodobno elektroniko in elemente arabske folklore, dodobra pretresla elektronsko sceno in začela sodelovati s kolektivi, kot sta Room 4 Resistance in Discwoman. V nedeljo 16. decembra ob 19.00 bo v Pritličju sledil pogovor z Deeno Abdelwahed; o iskanju zvoka kot sredstva upora v času arabske pomladi, mejah in njihovi transcendenci ter rumenih jopičih se bo pogovarjal Luka Volk, aktivist in član kolektiva Ustanova. V Gala hali bo nastopila mlada angleška DJ-ka in producentka Kyrist, v K4 pa nemški DJ in producent Roman Flügel.