-
24. 9. 2024 | Družba
Kako se v Sloveniji starejša generacija razlikuje od mlajše?
Starejša generacija v Sloveniji se v marsičem močno razlikuje od mlajše. Starejši so bolj trajnostni, bolj skrbijo za zdrav življenjski slog, bolj cenijo tradicijo in družino ter pogosteje izbirajo kakovostne lokalne izdelke, je pokazala raziskava Mediana TGI Adria. Zabeležila je tudi velik skok uporabe družbenih omrežjih med starejšimi.
-
24. 9. 2024 | Družba
»Bivanjska problematika je ena največjih težav študentov«
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov, oziroma šestina študentov, biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.
-
23. 9. 2024 | Družba
V Sloveniji ni dokumentiranih ilegalnih poskusov na živalih
"Čeprav pri poskusih na živalih lahko pride do zelo hudega trpljenja živali, je eksperiment izveden na podlagi pridobljenega dovoljenja. In je torej legalen, trpljenje živali pa v tem primeru pravno ne more biti opredeljeno kot mučenje živali. Zato tukaj prijav ni pričakovati. Prijave so mogoče le, če raziskovalno osebje nasilno ravna s poskusnimi živalmi. V preteklosti je bilo v tujini objavljenih nekaj preiskav poskusov na živalih pod krinko, kjer so zaščitniki živali na skrivaj posneli nasilnost do živali in pretepanje. Najbolj nedavna preiskava, vsaj meni znana, je ta od Soko Tiershutz. Privatni laboratorij v Nemčiji je bil kot posledica objave zaprt.!
-
22. 9. 2024 | Družba
»Glavni cilj vsake vojne je redistribucija bogastva«
"Glavni cilj vsake vojne, revolucije, vsake temeljite družbene spremembe je redistribucija bogastva, različnih oblik kapitala, new deal, če si izposodim frazo iz tridesetih. V našem delu sveta je to polastitev in delitev postsocialističnega plena: ponekod potiho, s prevzemi in privatizacijo, to seveda ni nič drugega kot legalna kraja nekoč skupne lastnine, ki se korigira z drobtinicami za množice, da se ohrani socialni mir; spet drugje radikalno, dobesedno na nož, z vojno. Da bi se to lahko zgodilo in upravičilo, se hitro najdejo zgodovinski, kulturni, verski, civilizacijski in drugi razlogi."
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Omejitve hitrosti / Bomo sledili velikim evropskim mestom?
V Parizu se bo s 1. oktobrom omejitev hitrosti na mestni obvoznici zmanjšala s 70 kilometrov na uro na 50. Odločitev je sprejela pariška županja Anne Hidalgo. Napovedala jo je že januarja, veljati pa bo začela zdaj, po olimpijskih in paraolimpijskih igrah, ki so potekale v mestu. Leta 1973, ko je bila obvoznica odprta, je bila hitrost na njej omejena na 90 kilometrov na uro, leta 2014 so jo znižali na 70, zdaj na 50 kilometrov na uro. Mestne oblasti so poudarile, da bo zaradi tega ukrepa promet tekel hitreje, to pomeni, da bo večina voznikov na cilj prišla prej, ne pozneje. Povprečna hitrost na obvoznici je že zdaj le 50 kilometrov na uro čez dan, od 30 do 45 v času prometnih konic in 60 ponoči.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Nekdanjemu novinarju Nova24TV pogojno pet mesecev zapora
Na okrožnem sodišču v Murski Soboti se je pred dnevi končal kazenski postopek na podlagi zasebne tožbe digitalnega umetnika Vuka Ćosića zoper Luko Perša, ustanovitelja in urednika spletnega medija Prava, ki se je pred tem novinarsko (s)kalil na portalu Nova24TV.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
V soboto, 7. septembra, je v Postojni v organizaciji urada za oskrbo in integracijo migrantov potekal nogometni turnir pod geslom »S športom do strpnosti«. Na njem so sodelovale tri ekipe – begunska reprezentanca Slovenije, domače moštvo NK Proteus Postojna in ekipa mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v Postojni. »Urad in domači postojnski nogometni klub NK Proteus Postojna sta na turnirju spletla tesne vezi, lokalni nogometni klub pa bi lahko omogočal vadbo nogometa še večjemu številu mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v namestitvi za mladoletnike brez spremstva,« so zapisali na spletni strani urada.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Pred tednom smo pisali o dopisu zavoda Petka, ki v nekaj šolah v okolici Žalca skrbi za šolsko prehrano. Z dopisom je zavod starše obvestil, da obrokov v prihodnje ne bo več prilagajal otrokom, ki zaradi svoje veroizpovedi ne smejo jesti svinjine, to so v Sloveniji muslimani. »Vsi priseljenci morajo razumeti, da so se s prihodom v Slovenijo odločili, da se bodo prilagodili našim navadam, tradiciji in načinu življenja in se tako uspešno integrirali v naše okolje.«
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
V prvem letošnjem četrtletju je bilo v Sloveniji skupno prodanih 2057 stanovanj in hiš, kar je pol toliko kot na vrhuncu sredi leta 2021 (4153 prodaj) in celo najmanj po tretjem četrtletju leta 2013, ko se je gospodarstvo spoprijemalo s kriznimi razmerami in varčevalnimi ukrepi, ugotavlja Banka Slovenije v zadnjem, ta mesec objavljenem Pregledu makroekonomskih gibanj. Predrag Todić, direktor podjetja Ljubljana nepremičnine, potrjuje, da je na trgu trenutno »nekakšen velik vakuum«; zaradi skromne ponudbe (pre)dragih rabljenih stanovanj se čaka na nov val novogradenj.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Brvi so praviloma ožji mostovi za kolesarje in pešce, ki znotraj urbanih prostorov ali naravne okolice igrajo pomembno vlogo: premoščajo reke, kanjone, potoke, ustvarjajo nove bližnjice, pešpoti in kolesarske poti, nekatere tudi precej uspešno estetsko dopolnijo krajino in postanejo prave mestne ikone in simboli.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Snejana Lachi izdeluje lestence v tehniki makrameja
Prostor so napolnile igrive sence, ustvarila jih je svetloba, ki je pronicala skozi umetelno vozlane vzorce lestenca. Bogate svetlobne risbe so poskrbele za skrivnosten ambient, ki je utripal, kot da bi ga napolnila mehka glasba, izvabljena iz stare, hruškasto oblikovane lutnje. Lestenec je v tehniki makrameja izdelala Snejana Lachi. Njeno ime se izgovori Snežana Laki, v Slovenijo je prišla po dolgi poti vse od rodne Moldavije prek Rusije in Hrvaške, kjer je maturirala na jezikovni gimnaziji, nato pa pred 17 leti prišla študirat ruščino in južnoslovanske jezike na ljubljansko Filozofsko fakulteto.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
Kako se spreminja narava bivanja?
Velja po kakovostnem bivanju je stara toliko kot človeštvo. Temeljne sestavine kakovosti bivanja so prijetno, zdravo in čisto bivalno okolje, urejena infrastruktura, dostopne storitve ( javni prevoz, zdravstvena oskrba, varstvo otrok, šole, uradi), bližina zelenega pasu, čut pripadnosti, solidarnost, vključenost v javno življenje. Kljub temu ima vsak posameznik glede na življenjski slog svojo predstavo o tem, kaj je potrebno za kakovostno bivanje, prioritete pa se (lahko) v različnih življenjskih obdobjih spreminjajo. Posameznikove prioritete izražajo tudi širše družbenopolitično ozračje in splošno uveljavljene družbene vrednote.
-
18. 9. 2024 | Družba
Lažne novice in teorije zarote?
Dezinformacije in manipulacije so prisotne tudi v znanosti, zato tudi na tem področju terjajo pozornost. Na okrogli mizi na mariborski univerzi so izpostavili pomen kritičnega razmišljanja, prepoznavanja lažnih informacij in krepitve zaupanja v znanstvene vire. Saj je prav znanost tista, ki lahko premaga lažne informacije, so se strinjali.
-
18. 9. 2024 | Družba
V Mariboru 30 neeksplodiranih bomb
Maribor je bil v letih 1944 in 1945 najbolj bombardirano mesto v Sloveniji, pa tudi Jugoslaviji. V mestu je bila namreč pomembna infrastruktura, železnica in tovarna za izdelavo letalskih komponent, poleg tega so imeli Nemci v Kadetnici, današnji Vojašnici generala Maistra, vojaško šolo. Geodetski inštitut Slovenije in raziskovalec bombardiranj Sašo Radovanovič sta izvedla pilotni projekt geolociranja neeksplodiranih letalskih bomb iz druge svetovne vojne na območju Studencev v Mariboru.
-
17. 9. 2024 | Družba
EU / Slovenija ima najnižjo stopnjo hude materialne in socialne izključenosti
Slovenija po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat ostaja na vrhu med državami EU, kjer je stopnja hude materialne in socialne izključenosti najnižja. V takšni izključenosti je pri nas lani živelo dva odstotka prebivalcev, povprečje EU pa je znašalo 6,8 odstotka, je navedlo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
-
17. 9. 2024 | Družba
»Ogrožena je nacionalna varnost države!«
"Položaj je na žalost iz leta v leto slabši, lahko rečem, da je zdaj stanje že nekaj časa alarmantno. Z gotovostjo lahko rečem, ker zapori sodijo v shemo državne in nacionalne varnosti, da je ogrožena nacionalna varnost države!"
-
17. 9. 2024 | Družba
Apple od zdaj tudi v slovenskem jeziku
Manj kot pet mesecev po potrditvi novele zakona o javni rabi slovenščine je slovenščina od ponedeljka zvečer na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18, so sporočili z ministrstva za kulturo.
-
16. 9. 2024 | Družba
Prihaja nova zakonodaja o konoplji
Državna sekretarka za javno zdravstvo in javno zdravje v kabinetu predsednika vlade Metka Paragi je na petkovi konferenci na Bledu napovedala, da bo do konca leta pripravljena nova zakonodaja, ki bo uredila področji gojenja in predelave konoplje za medicinske namene ter gojenja in posedovanja za osebno rabo, so sporočili organizatorji konference.
-
16. 9. 2024 | Družba
Evropski teden mobilnosti / Udoben javni prostor za vse
Z današnjim dnem se začenja vodilna kampanja Evropske komisije Evropski teden mobilnosti, ki vsako leto spodbuja spremembe vedenja v korist trajnostnih oblik prevoza. V Sloveniji aktivnosti v ta namen pripravlja okoli 114 občin. Te se bodo sklenile 22. septembra s tradicionalnim dnevom brez avtomobila.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Težave vozačev / Šolarji na avtobusnih postajah
Ko so se nekateri šolarji na začetku novega šolskega leta odpravili v šolo, so stali na avtobusnih postajah zaman, avtobusov ali ni bilo ali pa so povsem polni peljali mimo. Spet drugi so presenečeni ugotovili, da avtobusi ne vozijo več ob urah, ki so jih bili vajeni, ali pa da se je pot na njihovi običajni povezavi nenavadno podaljšala.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Na začetku šolskega leta so starši učencev Osnovne šole Žalec I in II prejeli obvestilo, da se odslej šolska prehrana ne bo več prilagajala željam staršev muslimanske veroizpovedi. Obvestilo je podpisala Bina Lokar, direktorica Zavoda Petka, ki skrbi za prehrano v tej šoli.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Odprtju razstave ob obletnici lanskih poplav v Črni na Koroškem bo 21. septembra sledila še javna dobrodelna dražba. Ta se bo začela ob 18. uri v Kulturnem domu Črna na Koroškem.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
»Del večinskega prebivalstva ne bo Romov nikoli sprejel«
Franci Kek je delu javnosti najbolj znan po organizaciji nekdaj enega največjih glasbenih festivalov na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Rocka Otočec. Drugemu delu po skriti kameri, spet tretjemu po tem, da je bil poslanec državnega zbora. Zdaj je že nekaj let predvsem sobodajalec. V državni zbor je bil leta 2008 izvoljen kot član stranke Zares in tudi nasploh se prišteva k političnemu polu, ki se razteza levo od sredine. Pred leti je sodeloval pri komunalnem urejanju največjega romskega naselja v jugovzhodni Sloveniji Brezje-Žabjak in vsaj odtlej ne skriva svojih mnenj o romski skupnosti, ki bi morda sodila v svetovni nazor na drugi strani politične daljice, čeprav vsaj na Dolenjskem glede vprašanj, povezanih z Romi, nič ni tako enostavno.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Ne dovolimo, da bi o naši prihodnosti odločali tehnokrati
Čez dva meseca bomo imeli (prvi) posvetovalni referendum o gradnji nove nuklearke. Vprašanje se bo glasilo: »Ali podpirate izvedbo projekta JEK 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?« Razen Levice so vse parlamentarne politične stranke poenotene. Vse, leve in desne, bolj ali manj podpirajo gradnjo druge nuklearke, katere eksistenca je tako rekoč zagotovljena. Ravno tako zagrete za nov objekt so številne nevladne organizacije, predvsem gospodarske in delodajalske. Gradnjo zagovarjajo mnogi elektroenergetski strokovnjaki, elektroenergetiki in fiziki ter posredno tudi njihove institucije, kot so Elektroinštitut Milan Vidmar, Institut Jožef Stefan ter ljubljanska in mariborska fakulteta za elektrotehniko. Zdi se, da novi nuklearki ne more nasprotovati nihče pri zdravi pameti.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
»Davkoplačevalci ne bodo plačali ničesar,« je ena od trditev, ki so jo v državni energetiki,konkretno v Holdingu Slovenske elektrarne, in tako imenovani stroki vehementno ponavljali leta 2011, tik pred gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. Trinajst let kasneje je realnost drugačna. »Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) se je zaostrilo do te mere, da ji brez ukrepanja države z letom 2025 grozi stečaj,« je prejšnji teden strnila STA. Sprejeta bosta interventni zakon in začasna rešitev, s katero se bo delovanje TEŠ in premogovnika Velenje omejilo na ogrevanje 35.000 prebivalcev Šaleške doline, ocenjeni strošek države pa naj bi bil v tem primeru približno 150 milijonov evrov na leto. So med projektoma TEŠ 6 in aktualno gradnjo drugega bloka krške nuklearke (JEK 2) vzporednice? Navajamo zgolj pet podrobnosti oziroma podobnosti.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Globalna greznica (kiber)kriminala
Ko je ruski tehnološki velikan Pavel Durov, ustanovitelj »ruskega Facebooka« VKontakte in izvršni direktor razvpite aplikacije Telegram, konec prejšnjega meseca s svojim zasebnim letalom pristal na pariškem letališču Le Bourget, mu ni uspelo priti do črnega sedana, v katerem ga je pred terminalom čakal osebni šofer.
-
12. 9. 2024 | Družba
Obilne padavine povzročajo težave v prometu
Obilne padavine povzročajo nevšečnosti predvsem na Obali. Zaradi poplavljenega vozišča je promet oviran na več odsekih hitre ceste Izola-Škofije kot tudi na regionalnih cestah. Na prometnoinformacijskem centru voznikom odsvetujejo pot na Obalo, če to ni nujno potrebno. Čez dan pa bodo vodotoki in manjše reke naraščali v večjem delu Slovenije.
-
12. 9. 2024 | Družba
Že drugo leto zapored smo imeli najbolj vroče poletje, odkar opravljamo meritve. Služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (S3S) je pred dnevi sporočila, da je svet junija in avgusta doživel rekordne temperature. Od začetka leta do konca avgusta je bila povprečna svetovna temperatura zemeljskega površja za 0,7 stopinje Celzija višja od povprečja od leta 1991 do 2020, kar je največ v zgodovini, prav tako je bila samo v poletnih mesecih temperatura zemeljskega površja na severni polobli v povprečju najvišja do zdaj.
-
11. 9. 2024 | Družba
Zaradi obilnih padavin oranžno opozorilo za celotno državo
Agencija za okolje (Arso) je oranžno opozorilo zaradi obilnih padavin za četrtek razširila na vso Slovenijo. Opozorilo za celotno državo velja do petka zjutraj, ko oranžno opozorilo ostaja za vzhodno polovico države. Opozarjajo na možnost neviht z močnimi nalivi in sunki vetra ter poplavljanje hudourniških vodotokov.
-
10. 9. 2024 | Družba
Kadrovska podhranjenost slovenskih šol
"O kadrovski podhranjenosti slovenskih šol se čivka in kraka na vsakem vogalu, a bolj na počez in od daleč. Od blizu je povsem sprejemljivo, da matematiko na gimnaziji poučuje marsikak pasant; če se na razpis za dlje odsotno matematičarko ne javi nihče, jo v istem oddelku nadomešča več kolegov, kdor pač kako uro utegne; v neki gimnaziji celo poslušata matematiko po dva oddelka hkrati. Od blizu je tako, da je usposobljen kader težko privabiti in obdržati. Kadrovska merila za poučevanje matematike postajajo vedno ohlapnejša. Zadnji čas je, da se predmet preimenuje. Matematika naj napreduje v paramatematiko, ki jo bo lahko poučeval celo parapsiholog. Z razliko od olimpijcev, paraolimpijcev in dosedanjih maturantov bodo vsi naši šolarji odlični in vsi prvi. Njihova samopodoba bo rešena, starši in ravnatelji potešeni, šole pa bodo zaradi vrhunsko usposobljenega kadra pokale po šivih vse do bližnjega konca svojih dni."