-
11. 12. 2024 | Družba
Preverite, ali je vsebina ustvarjena z umetno inteligenco
Inštitut Danes je nov dan je razvil novo spletno orodje Razkrinkaj.ai, ki uporabnikom v obliki kviza omogoča preverjanje njihove sposobnosti prepoznavanja vsebin, ki so ustvarjene z umetno inteligenco, ter izobražuje o pasteh njihove zlorabe. Orodje se osredotoča na prepoznavanje sintetičnih fotografij, besedil in videoposnetkov.
-
10. 12. 2024 | Družba
»Nekatere čistilke imajo še vedno osnovno plačo 400 evrov bruto«
"Tudi čistilke, ki čistijo v javnem sektorju kot outsourcane čistilke, imajo nekatere še vedno napisano osnovno plačo 400 evrov bruto. To je zagotovo daleč od tega, da je 'd' od dostojnega. Na mednarodnem nivoju imamo lepo napisane konvencije Mednarodne organizacije dela, katere podpisnica je tudi Slovenija. Imamo zavezujoče direktive, ki govorijo o vseh teh zadevah, kar se tiče pogojev dela. Imamo pa tudi določene načine, kako lahko delodajalci lepo gredo pod radar. Ti načini pod radarjem so osnovne plače, kjer lahko v teoriji, in na žalost tudi v praksi, določajo osnovno plačo po 400 evrov bruto."
-
10. 12. 2024 | Družba
Kaj smo v Sloveniji letos največkrat iskali na spletu?
Slovenski državljani so letos na spletu najpogosteje iskali informacije o evropskem prvenstvu v nogometu oziroma Euru 2024. Na drugo mesto se je uvrstil ameriški košarkarski klub Dallas Mavericks, za katerega igra slovenski zvezdnik Luka Dončić, na tretje pa slovenska serija Skrito v raju.
-
10. 12. 2024 | Družba
»Če se politika odloči, da neke odločitve ne bo spoštovala, to več pove o sami vladi«
"Ne gre zgolj za težave varuha ali pa, kot smo govorili prej, za težave mednarodnega kazenskega sodišča. Gre za problem države oziroma vladnih in državnih organov. Če se torej politika odloči, da neke odločitve ne bo spoštovala, mislim, da to več pove o sami vladi oziroma državi. Gre za sistemski problem. Na mednarodnem prizorišču vidimo, da se mednarodne ustanove povsem ignorirajo. To močno vpliva na njihovo avtoriteto"
-
10. 12. 2024 | Družba
Digitalna razstrupitev / Izklop brez povezave kot najdragocenejša izkušnja
Na današnji dan je v ospredju digitalna razstrupitev. Obeležuje se namreč svetovni dan digitalne razstrupitve, s katerim organizatorji spodbujajo odklop od digitalnega sveta, so v sporočilu za javnost pojasnili v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.
-
9. 12. 2024 | Družba
V družbi TAM-TAM so v sodelovanju s partnerji letos 12. leto zapored pripravili kampanjo Petarde? Ne hvala!, s katero širšo javnost nagovarjajo k opustitvi uporabe pirotehnike. Tudi letos se v kampanji osredotočajo na neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo hišni ljubljenčki.
-
9. 12. 2024 | Družba
»Šola je bila namenjena socializaciji vse do konca 19. stoletja«
"Šola je bila namenjena socializaciji vse do konca 19. stoletja. Znanje gre takrat zelo očitno z roko v roki z navajanjem na stvarne razmere v družbi. Gre za oblikovanje mladega prebivalstva, da se bo znašlo v svetu, v katerem živi. V času Marije Terezije in Jožefa II. pa se zgodi premik, ko država začenja odrejati, kaj se bo učilo, kako se bo učilo, kdo bo učil in kaj sta pravzaprav končni namen in cilj šole. In ta je – koristiti državi. Vzgojni moment se kaže skozi dva zelo opazna primera – verouk kot glavni predmet, torej oblikovanje človekove notranjosti, njegovega miselnega in čustvenega sveta, da se bo lahko na podlagi spoznavanja vere in odnosa do Boga odločal tako, kakor uči Cerkev, posledično pa kakor pričakuje država."
-
6. 12. 2024 | Družba
»Nekoč so partnerje ali partnerice izbirali starši, danes pa algoritmi«
"Včasih so partnerje ali partnerice svojim otrokom izbirali starši, saj so se s poroko oblikovala politična zavezništva in se je ohranjala ekonomska stabilnost, danes pa smo iskanje in izbiro potencialnega partnerja ali partnerice pripravljeni prepustiti drugim osebam, aplikacijam, podjetjem, orodjem umetne inteligence (UI) ipd.."
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Ksenofobija župnika iz Trnovega v Ljubljani
Trnovski župnik Tone Kompare, ki je letos poleti imel zlato mašo, obhajal je torej 50 let opravljanja duhovniškega poklica, to ljubljansko župnijo vodi že več kot 20 let. Širši javnosti je znan tudi po tem, da je leta 2011 na predvečer odprtja novozgrajenega mostu Hradeckega v stari Ljubljani tega – torej javni objekt in v nasprotju z uradnim stališčem občine – na skrivaj blagoslovil. Ženskam, ki so se odločile za splav, pa je nekaj kasneje sporočil, da se s tem »njihove maternice spreminjajo v grobnice«.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Svet za razvoj pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) in Inženirska akademija Slovenije sta v torek pripravila posvet Zakaj Slovenija zaostaja za primerljivimi državami EU?
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Župan občine Kanal ob Soči Miha Stegel je s predsednikom uprave cementarne-sosežigalnice Alpacem (bivši Salonit) Tomažem Vukom podpisal dogovor o donaciji v višini dveh milijonov evrov.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Trojanski konj tobačne industrije
Dolgoletna gonja proti kajenju – od uspešnega ozaveščanja o potencialno usodnih posledicah kajenja za zdravje prek gnusnih fotografij razpadajočih teles dolgoletnih kadilcev, ki krasijo tobačne izdelke, do nenehnih podražitev cigaret, zaradi katerih je tobak danes skorajda tako dragocena dobrina kot žafran – je bila svoj čas zelo uspešna. A ne za dolgo: police trafik po vsem svetu so preplavile žepne napravice, s katerimi lahko svoja pljuča nahranimo z ekscesnimi količinami nikotina, in to v obliki osvežujoče pare z okusom jagodnega čigumija, sladkorne pene, tropskega sadja ali na primer jabolčnega zavitka. Ravno ko je šlo kajenje končno iz mode in družba ni bila več (tako) množično zasvojena z nikotinom, se je ta, ovit v tančico tehnološkega napredka, prihuljeno prikradel nazaj v naša pljuča.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
»Ljudje zmeraj bolj postajajo posamezniki, ki živijo na omejenih zasebnih parcelah«
Po zadnji raziskavi Urbanističnega inštituta okoli 80 odstotkov Slovencev živi v nepremičnini, v kateri je vsaj eden od članov gospodinjstva lastnik ali solastnik nepremičnine, in zmeraj več jih biva v družinskih hišah, ne stanovanjih (leta 2005 je v hišah živelo 55,4 odstotka vprašanih, leta 2024 pa 66,6 odstotka). Zdi se kot paradoks: v Sloveniji imamo eno največjih stopenj lastništva stanovanj v Evropi, vendar se stiske tistih, ki stanovanjskega problema še niso rešili, radikalno stopnjujejo, nepremičninski balon pa kljub napovedim nikoli zares ne poči. Raziskavo smo vzeli kot izhodišče za pogovor z dr. Milošem Koscem, arhitektom in docentom na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Podatki državne agencije za okolje so neizprosni: v prvih devetih mesecih letos, torej še pred začetkom te kurilne sezone, so bile na večini merilnih mest v državi mejne vrednosti zdravju škodljivih delcev PM10 presežene že opazno večkrat kot lani vse leto. Med kritičnimi merilnimi mesti so recimo vsa merilna mesta v Ljubljani, obe v Celju, tudi tisto pri bolnišnici, pa na Ptuju, v Kranju, v Mariboru ob Titovi cesti, v Zagorju, Murski Soboti. Izstopajoče visoke ravni so zaznali tudi v Črnomlju pri zdravstvenem domu, kjer delce merijo od januarja letos. Ključni vir trdih delcev PM10 so promet in mala kurišča. Stanje slovenskega zraka je žalosten izraz medlih načrtov levosredinskih vlad in učinkovitih populističnih desničarskih politik, kakršno je letos uprizorila stranka Nova Slovenija z akcijo »Drv ne damo«.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Revnim je treba subvencionirati elektriko
Onesnaženje zraka, ki ga povzroča ogrevanje (individualnih) bivališč z biomaso, je globalen problem. V okolici Alp, kamor spada Slovenija, je ta težava še posebej očitna, saj nas večina živi v dolinah in kotlinah, kjer se onesnaženje ne razredči. Ljubljanska kotlina je odličen primer tega: vse, kar spustimo v zrak, ostane zaradi geografije in vremenskih razmer pozimi dalj časa v kotlini, zato so obdobja onesnaženosti zraka tako dolga. Težava ni samo gorivo, pač pa način zgorevanja: če je zgorevanje neučinkovito, naprava spušča v zrak velike količine delcev in organskih plinov. V starih kurilnih napravah je zgorevanje neučinkovito, peči na drva so tako lahko resna težava.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Privatizator radiologije ostaja šef
Del radioloških storitev je v Sloveniji že privatiziran. Večino ambulantne slikovne diagnostike danes opravljajo podjetja, kot je v Ljubljani Medilab ali v Mariboru Fontana. Pogosto v njih popoldne delajo radiologi, ki so sicer zaposleni v javnem zdravstvu. A slikovni del radiologije – interpretacija posnetkov – je razmeroma poceni, za posamezno storitev javna zavarovalnica odšteje okoli 200 evrov. Med približno 300 slovenskimi radiologi, skupaj s specializanti, pa imamo v državi tudi nekaj deset intervencijskih radiologov, ki se ukvarjajo s terapevtskim delom discipline, ta pa je zaradi zahtevnosti, rabe posebno dragih materialov, opreme in sodelovanja s širšo ekipo veliko dražji.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Šestindvajsetega novembra je ustavno sodišče objavilo eno izmed tako imenovanih zgodovinskih odločb v korist človekovih pravic, ko je presodilo, da pravice do oploditve z biomedicinsko pomočjo nimajo le ženske, ki so v zvezi z moškim, pač pa vse ženske, torej tudi tiste, ki živijo v istospolni zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti, in samske ženske. Odločba pa še zdaleč ni zgodovinska oziroma prelomna samo zato, pač pa je v njej ustavno sodišče prvič sploh vsebinsko spregovorilo o pravici do splava. In jo utrdilo kot ustavno pravico.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Brezpravno zapiranje brezpravnih tujcev
V Sloveniji obstaja kategorija ljudi, ki jim lahko policija po lastni presoji odvzame prostost za več časa, čeprav ni niti sumov, da bi bili storili kaznivo dejanje, kaj šele, da bi bili pravnomočno obsojeni. To so seveda nezaželeni tujci, migranti, begunci, ki jim policija odvzame prostost in jih »namesti« v center za tujce v Postojni. Ko je ustavno sodišče na zahtevo vrhovnega sodišča odločalo o pogojih za zapiranje tujcev v center za tujce, je ugotovilo neustavno stanje in razveljavilo del zakona o tujcih.
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Družba
Pred prvim krogom romunskih predsedniških volitev so javnomnenjske ankete napovedovale zmago sedanjega socialdemokratskega premiera Marcela Ciolacuja, ki naj bi dobil od 25- do 29-odstotno podporo. Tekmeci, s katerimi se je najpogosteje soočal na televizijah, so bili George Simion iz nacionalističnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR), konservativna Elena Lasconi iz reformistične stranke USR in nekdanji namestnik generalnega sekretarja Nata Mirceo Geoano. Ti naj bi dobili vsak od 12 do 22 odstotkov glasov. Dejansko pa je na volitvah 24. novembra zmagal tako rekoč neznani obstranec, skrajno desni nestrankarski kandidat Călin Georgescu, ki je prejel 23 odstotkov glasov, v drugi krog, ki bo 8. decembra, pa se je poleg njega uvrstila še Elena Lasconi z 19 odstotki glasov.
-
5. 12. 2024 | Družba Za naročnike
Privatizator radiologije ostaja šef
Del radioloških storitev je v Sloveniji že privatiziran. Večino ambulantne slikovne diagnostike danes opravljajo podjetja, kot je v Ljubljani Medilab ali v Mariboru Fontana. Pogosto v njih popoldne delajo radiologi, ki so sicer zaposleni v javnem zdravstvu. A slikovni del radiologije – interpretacija posnetkov – je razmeroma poceni, za posamezno storitev javna zavarovalnica odšteje okoli 200 evrov. Med približno 300 slovenskimi radiologi, skupaj s specializanti, pa imamo v državi tudi nekaj deset intervencijskih radiologov, ki se ukvarjajo s terapevtskim delom discipline, ta pa je zaradi zahtevnosti, rabe posebno dragih materialov, opreme in sodelovanja s širšo ekipo veliko dražji.
-
4. 12. 2024 | Družba
Naslovnica nove Mladine / ONESNAŽENI ZRAK
V petek izide nova Mladina! V 49. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 6. decembra, izpostavljamo, da so bile letos v Sloveniji že pred kurilno sezono mejne vrednosti onesnaženosti s trdimi delci presežene večkrat kot lani vse leto. Za oblikovanje naslovnice je poskrbel Dedi, avtor fotografije pa je Borut Krajnc.
-
4. 12. 2024 | Družba
V Sloveniji se je povečal delež najemnikov nepremičnin
Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.
-
3. 12. 2024 | Družba
Družba je za številne zelo izključujoča
Ljudje, ki imajo različne oviranosti, zaradi tega ne smejo biti slabše obravnavani in imeti manj možnosti in pravic kot druge osebe, ob današnjem mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru, opozarjajo invalidske organizacije. Kdor ravna v nasprotju s tem, krši mednarodno konvencijo o pravicah invalidov, dodajajo.
-
3. 12. 2024 | Družba
V Sloveniji te dni povečana uporaba pirotehnike
Policisti so v teh dneh zaznali povečano uporabe pirotehnike, zato pozivajo k previdnosti in odgovornemu ravnanju. Neznanec je v Mariboru v poštni nabiralnik odvrgel pirotehnično sredstvo, del tega pa je vrglo v izložbeno okno in ga poškodovalo. Ljubljanski in ruški policisti pa so konec tedna mladoletnikom zasegli več kosov pirotehnike.
-
3. 12. 2024 | Družba
»Sodniki smo garant delovanja pravne države«
"Na vrhovnem sodišču si ves čas prizadevamo, da bi bilo naše odločanje čim bolj kakovostno in učinkovito, hkrati pa moramo kot najvišje redno sodišče v državi skrbeti za enotnost sodne prakse, kar je naše temeljno poslanstvo. Ta vidik je izjemno pomemben tako za stranke kot za celotno družbo, in sicer zaradi zagotavljanja predvidljivosti in pravne varnosti. V tem delu po moji oceni vrhovno sodišče uspešno opravlja svoje poslanstvo. Ob tem si kot predsednik prizadevam tudi za operativno sodno upravo in uveljavljanje dobrih praks – v korist strank in drugih uporabnikov sodnih storitev."
-
2. 12. 2024 | Družba
»Janševa tožba je bila že v izhodišču neutemeljena«
"Pozivanje k uporu sredi nekega postopka? Kaj sploh to pomeni? Kar težko je vsemu temu slediti. Nazadnje se je Janša obregnil ob sodnice. Vsekakor lahko po eni strani rečem, da je vrag odnesel šalo in da so stvari res šle čez mejo dobrega okusa. Ampak poskušajmo biti predvsem stvarni in racionalni. Mislim, da gre za nekakšne naklepne manipulacije. Absolutno nočem in niti ne morem komentirati konkretnih sodnih postopkov, ampak pozivanje, zdaj še zlasti zoper sodnice, se je začelo, ker mora Janša plačati neko enormno vsoto 'kazni'. Če prav razumem, naj bi večina izvirala iz procesa Patria, v katerem je bil Janša neupravičeno obsojen in je tudi neupravičeno nekaj časa prestajal zaporno kazen. Zaradi neupravičene obsodbe bo brez slehernega dvoma prejel odškodnino od države. Kakšna bo njena višina, je odvisno od vseh konkretnih okoliščin tega primera, tudi v primerjavi z drugimi podobnimi, hujšimi, blažjimi ... "
-
2. 12. 2024 | Družba
»Skrb za najranljivejše je ogledalo naše človečnosti«
Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob mednarodnem dnevu invalidov opozarja na skrb za najranljivejše, so zapisali pri Varuhu. Ob tem posebej poudarja, da je odnos družbe do najranljivejših odsev njene človečnosti. Hkrati opozarja, da na podlagi raznolikih oblik invalidnosti nihče ne sme biti prikrajšan dostojanstva in enakopravnosti.
-
1. 12. 2024 | Družba
Prva energetska skupnost v Sloveniji
"V članku z naslovom Sončne Luče, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinar Matic Gorenc piše o prvi energetski skupnosti v Sloveniji. Leta 2018 so se Luče namreč vključile v evropski projekt Compile, katerega cilj so bile samooskrbne energetske skupnosti, ki bi jih vzpostavili po vsej Evropi; poleg slovenskih Luč so te pilotne skupnosti nastale še v Lizboni na Portugalskem, Križevcih na Hrvaškem, Crevillentu v Španiji in v Rafini v Grčiji. Projekt se je zaključil leta 2021.
-
1. 12. 2024 | Družba
Zakaj Rusija ne bo uporabila jedrskega orožja
"To ne bo mir, ki ga bodo sklenili Ukrajinci. Namesto njih ga bodo sklenili Evropejci, ki komaj čakajo, Američani in Kitajci. Ukrajinci vedo, s čim imajo opraviti. Ljudje, ki pripravljajo mir za Ukrajino, živijo v iluzijah. Putin ima sedaj najmočnejšo vojsko v svoji karieri. Ljudje res mislijo, da bo enote razformiral, orožje vrnil v skladišča in ustavil produkcijo v vojaški industriji? Tudi če Trump vsili svoj mir, Ukrajinci pa ga morajo požreti, to ne bo konec zgodbe. Ampak to je resničnost, svet odloča, ne Ukrajinci. Jaz tega ne verjamem. Vendar imam specifično izkušnjo. Bil sem v Čečeniji in Rusi so jo bombardirali. Živel sem v Alepu, Rusi so ga bombardirali po dolgem in počez. Sedaj sem v Ukrajini in gledam enako. Ne verjamem, da se bo želja Rusije po ekspanziji ustavila v Ukrajini. Mir bo zgolj zamrznjen konflikt do prve naslednje priložnosti. Zahodne države, ki mislijo, da bodo potem lahko živele v miru naprej, se motijo. Ta čas je minil. Vendar se s prihodnostjo ne ukvarjam. Vem pa, da to ne bo trajen mir."
-
29. 11. 2024 | Mladina 48 | Družba
Cerkveno podjetje ima 127 kilogramov zlata
Skupina Metropolitana, ki je v lasti Nadškofije Ljubljana, ima v sefu že skoraj 130 kilogramov zlata, trenutno vrednega več kot 10 milijonov evrov, je nedavno poročal portal Necenzurirano in opozoril, da nadškofija tudi v zlato nalaga presežke denarja, ki ga pridobi zlasti z »upravljanjem« cerkvenih gozdov. Cerkev je največja zasebna lastnica gozdov pri nas, zgolj na območju gozdnogospodarske enote Bled jih ima v lasti več kot 10.802 hektara, tam deluje cerkveno podjetje Gozdno gospodarstvo Bled, ki je del skupine Metropolitana.